AKTUALITA | 21. 9. 2015 Muzeum umění Olomouc v pondělí 21. září uzavřelo veřejnou sbírku, jejíž výtěžek je určen na nákup souboru 33 serigrafií světoznámého umělce Victora Vasarelyho.

AKTUALITA | 21. 9. 2015

Muzeum umění Olomouc v pondělí 21. září uzavřelo veřejnou sbírku, jejíž výtěžek je určen na nákup souboru 33 serigrafií světoznámého umělce Victora Vasarelyho. První veřejná sbírka v historii muzea nakonec vynesla bezmála 56 tisíc korun. Ředitel Michal Soukup poděkoval všem donátorům a ubezpečil je, že díla průkopníka op-artu se stanou ozdobou olomouckých muzejních sbírek.

Na kontě veřejné sbírky, kterou v červnu vyhlásil Spolek přátel Muzea umění, bylo v pondělí 21. září zhruba 51 400 korun. Největší, dvacetitisícový dar věnovali manželé Burešovi z Olomouce. Zakládající členka spolku Jindřiška Burešová se přiznala k lásce ke geometrii. „Mají k sobě blízko jen tím, že jsou to oba logické obory, ale milovala jsem ji už na Slovanském gymnáziu,“ řekla původní profesí neuroložka. Vasarelyho serigrafie Jindřiška Burešová obdivuje i proto, že podle ní předznamenaly vývoj počítačové grafiky. „Každé jeho dílo ve mně rezonuje,“ dodala mecenáška. Donátoři mohli přispívat také do kasičky v pokladně Muzea moderního umění. Ta obsahovala zhruba 4 500 korun. 

Ředitel muzea Michal Soukup poděkoval Spolku přátel za vyhlášení sbírky a především všem dárcům. „Vážíme si každého příspěvku, i těch nejdrobnějších. Věřím, že až budeme serigrafie vlastnit, donátoři si vzpomenou, že Vasarely je v Olomouci i díky nim,“ uvedl. Přestože se veřejnou sbírkou nepodařilo získat předpokládaných 300 tisíc korun, Soukup ubezpečil, že muzeum si jedinečnou akviziční příležitost nenechá ujít. „Můžeme být jedinou státní institucí v České republice, která bude vlastnit tak početný soubor Vasarelyho prací a uděláme vše pro to, aby tomu tak bylo,“ podotkl. Sbírkou totiž podle něj nekončí fundraisingové aktivity muzea. „Oslovujeme další mecenáše, kteří by mohli přispět vyšší částkou,“ vysvětlil s tím, že muzeum akvizici administrativně uzavře do konce roku.

Muzeum umění Olomouc již na konci loňského roku díky příspěvkům ministerstva kultury a Olomouckého kraje získalo Vasarelyho tapiserii Harmas (1966) a obraz Terek (1951). Dobré kontakty s Vasarelyho vnukem a správcem umělcovy pozůstalosti Pierrem Vasarelym přinesly počátkem roku příležitost obohatit sbírky o soubor 33 grafických listů z let 1937–1986. Veřejnost si mohla soubor Vasarelyho děl prohlédnout od 29. ledna do 20. září. Výstavu rozdělenou na dvě části navštívilo celkem 17 511 lidí.