AKTUALITA | 13. 6. 2019 Výstava Rozlomená doba polsky Czas przełomu. Sztuka awangardy w Europie Środkowej 1908-1928 má za sebou svou druhou část a i v Polsku slavila nejlepší česká výstava roku 2018 úspěch. Nyní se stěhuje do Bratislavy, kde své brány veřejnosti otevře 28. června.

AKTUALITA | 13. 6. 2019

Výstava Rozlomená doba polsky Czas przełomu. Sztuka awangardy w Europie Środkowej 1908-1928 se po třech měsících v Krakově přesouvá z tamějšího Mezinárodního centra kultury na Slovensko, předposlední zastávkou této mezinárodní výstavy bude totiž Galérie mesta Bratislavy.

Také polském Krakově sklidila výstava úspěch a vzbudila zájem odborné veřejnosti. Na díla nejlepších avantgardních umělců střední Evropy se přišlo podívat na pět a půl tisíce lidí. Nyní se však už vše balí a připravuje na cestu do Bratislavy.

Po skončení polské části výstavy se do Krakova sjeli zástupci zainteresovaných galerií, Muzeum umění opět reprezentovala Anežka Šimková s Šárkou Belšíkovou, aby umělecká díla zkontrolovali a připravili k dalšímu transportu buď do Bratislavy, nebo zpět k jejich majitelům. 

„V Galérii mesta Bratislavy bude možno od 28. června výstavu opět shlédnout, ale v částečně obměněné podobě. Expozice se přizpůsobí prostorám Mirbachova paláce a bude obohacena o díla slovenských avantgardních tvůrců,“ připomíná Šárka Belšíková.

Výstava Rozlomená doba 1908 – 1928 probíhala v Muzeu umění Olomouc od září 2018 do ledna 2019 a přilákala do muzea přes třináct tisíc návštěvníků. Obsadila druhé místo při hlasování o Ceně veřejnosti Olomouckého kraje za výjimečný počin v oblasti kultury a především se stala nejlepší českou výstavou roku 2018, když získala prestižní ocenění Gloria musaealis.