AKTUALITA | 18. 4. 2019 Ministr kultury Antonín Staněk dnes odvolal ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa i ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta. Vyjádření Michala Soukupa k nastálé situaci najdete v článku.

AKTUALITA | 18. 4. 2019 

Ministr kultury Antonín Staněk dnes odvolal ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa i ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta. Níže si můžete přečíst reakci Michala Soukupa na jeho odvolání. 

Prohlášení Michala Soukupa k odvolání z funkce ředitele Muzea umění Olomouc

Dnes dopoledne mě odvolal ministr kultury Antonín Staněk z funkce ředitele Muzea umění Olomouc. Vzhledem k mnoha dotazům z řad odborné i laické veřejnosti zveřejňuji toto prohlášení:

Důvodem mého odvolání byly údajné chyby v hospodaření muzea, které zjistil audit Ministerstva kultury ČR. My jsme na všechny výtky reagovali, vyargumentovali jsme je, ale ministerstvo je smetlo bez jakéhokoliv zdůvodnění ze stolu. K tomu je nutné zdůraznit, že všechny naše kroky jsme vždy činili se souhlasem MK ČR a s péčí řádného hospodáře.

Několik bodů ilustrujících komunikaci s ministrem kultury Antonínem Staňkem:

V listopadu loňského roku mě pověřil ministr Staněk, abych začal připravovat architektonickou soutěž na Středoevropské fórum Olomouc (SEFO). Vzhledem k tomu, že se jedná o vypovězení smluv se závazky v řádech milionů korun, upozornili mě právníci a auditoři, že takový krok nemohu učinit bez písemného příkazu ministra. Přesto jsem na vypořádání smluv i na přípravě soutěže pracoval. Je to už více než půl roku, ale písemný příkaz ministra jsem dosud neobdržel.

Ve středu 3. dubna na společném „usmiřovacím“ jednání, kde roli mediátora převzal olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk, se ministr Staněk zavázal, že pověří konkrétního pracovníka ministerstva, aby se společně s Muzeem umění zabýval složitou právní problematikou kolem soutěže na výstavbu SEFO. Dodnes ministr Staněk nikoho nepověřil.

Muzeum umění Olomouc se snaží a vždy se snažilo komunikovat s ministerstvem kultury jako se svým zřizovatelem, ale za ministra Staňka to byla jednostranná komunikace. Ilustruje to i dopis, který jsem poslal na ministerstvo a v němž informuji o jednáních kolem odkupu dalšího pozemku pro SEFO. Žádnou odpověď jsem oficiálně nedostal, zato pan ministr Staněk celý dopis ohledně chystaného záměru zveřejnil, a to včetně předběžně dohodnuté ceny. Nelze v tuto chvíli predikovat, zda celý záměr zmařil, nebo vyhnal cenu ještě výš. Obdobná situace nastala v roce 2009, kdy kvůli neopatrnému vyhlášení ministerstva vyletěla cena parcely nahoru. V každém případě nynější zveřejnění dopisu ohrozilo projekt SEFO, protože jedním z argumentů pro vyhlášení architektonické soutěže by mohla být změna dispozice pozemku.

Na závěr mého prohlášení: ministr kultury Antonín Staněk před nedávnem v televizi prohlásil, že v souvislosti s Muzeem umění nechystá žádné personální změny. Nyní mě odvolal. Je to poměrně typická ukázka toho, v jakém duchu vede svěřený resort.

Michal Soukup
odvolaný ředitel Muzea umění Olomouc