AKTUALITA | 23. 1. 2020 Edukační oddělení připravilo v Arcidiecézním muzeu nový typ výstavy, který návštěvníkům netradiční formou přiblíží fenomén zátiší. Výstava Pokus o maximální přiblížení KE 3171 O 96 začíná dnes večer a i její vernisáž slibuje nezapomenutelný zážitek. Přijďte se podívat.

AKTUALITA | 23. 1. 2020

Co je to zátiší, jak jej vnímat, jak se liší jeho dnešní pojetí od barokního či kam jej posune práce s kamerou, také o tom bude nová výstava v Arcidiecézním muzeu – Pokus o maximální přiblížení KE 3171 O 96. Celou ji vymysleli a připravili lektoři edukačního oddělení a právě proto slibuje lidem zcela nový zážitek z návštěvy výstavy. Chybět nebude ani aktivní zóna či dvě intervence ve stálé expozici.

„Naší výstavou chceme divákovi nabídnout něco méně očekávaného, narušit jeho stereotyp vnímání výstavního prostoru, prostě osvěžit jeho návštěvu muzea,“ vysvětluje smysl nového pojetí výstavy její autorka Hana Lamatová.

Novátorské pojetí výstavního prostoru i tématu výstavy oceňuje také lektorka edukačního oddělení Terezie Čermáková: „Na koncepci této výstavy se mi asi nejvíce líbí, že pro návštěvníky vytváří opravdu otevřený prostor, ve kterém mohou sami objevovat, ptát se, nacházet významy a především zažít velmi osobní setkání s uměleckým dílem.“ 

Na přípravě výstavy a především jejího zahájení se podílí také lektorský matador MUO David Hrbek. „Výstava je to netradiční, a proto musí být mimořádná i její vernisáž. Například nám zahraje Tea Jay Ivo, vlastním jménem Ivo Pospíšil zakladatel legendární kapely Garáž. Těšit se ale můžete také na speciální osvětlení či velké odhalení vystavených děl,“ láká David Hrbek.

Posun do 21. století

Lektoři nezapomínají ani na mladší generaci návštěvníků a milovníky techniky. „Těšit se můžete na jedinečné propojení moderní technologie s jedním z tradičních uměleckých žánrů – zátiším. Díky tomu výstava nabídne návštěvníkům časosběrné dokumenty, edukační klip, ale i zajímavou aplikaci. Je to krásná ukázka muzea 21. století,“ říká PR specialista Muzea umění Lukáš Horák

Výše zmíněná aplikace vygeneruje přímo na zeď výstavního prostoru slovní mrak, respektive záznamy prvotního přemýšlení nad výtvarným dílem. „Na výstavě mě baví její různorodost a hravost. Díky netradiční formě prezentace si tak návštěvník zapamatuje díla do detailu. Osobně jsme pak s kolegy nechali vyvinout aplikaci Slovní mrak, která je interaktivním prvkem v expozici, vlastně nejen na ni. Večer se Slovní mrak zobrazí také ve video galerii 9:16pm. Takže obraz vystavený na Arcidiecézním muzeu zprostředkujeme i kolemjdoucím kolem Muzea moderního umění. Tahle výstava prostě nemá hranice,“ dodává dokumentarista SEFO Kamil Zajíček.

Důležitá zpětná vazba

Edukační oddělení si pro návštěvníky připravilo také zajímavý doprovodný program, který naleznete ZDE. S lektory, pro které je pořádání samostatné výstavy novinkou, se budete moci setkat i v samotné výstavě a samozřejmě na vernisáži.

„Výstava Pokus o maximální přiblížení KE 3171 O 96 je mimořádná v tom smyslu, že se na její koncepci od začátku do konce podíleli edukační pracovníci. Vlastně jsme si vytvořili výstavu podle našeho gusta a věříme, že se nebude líbit jenom nám. Je to poprvé, a možná i naposled, v celé historii Muzea umění Olomouc. Tak se přijďte podívat, a jestli nás někde v expozici potkáte, sdělte bez ostychu, co si o našem počinu opravdu myslíte. Jsme na vaše reakce velmi zvědaví,“ zve na výstavu vedoucí edukačního oddělení Marek Šobáň.