AKTUALITA | 3. 5. 2021 Nový projekt edukačního oddělení Muzea umění vás během května a června seznámí s dílem malíře Sebastiana del Piomba, nabídne vám nový animovaný klip o vzniku obrazu Madona s rouškou či online výstavu a těšit se můžete i na inspiraci pro vlastní tvorbu.

AKTUALITA | 3. 5. 2021

Vrátit se časem o pět set let zpátky do dílny věhlasného malíře Sebastiana del Piomba, který zrovna vytváří obraz Madona s rouškou. To umožní divákům nový animovaný klip Radima Ševčíka a lektorky Hany Lamatové. Ale zmíněný videoklip je jen jedním střípkem z Projektu Piombo: Madona bez roušky, který zájemce během května a června seznámí s malířovým dílem a také by mohl inspirovat jejich vlastní tvorbu. 

Muzejní pedagogové k tomu naplno využijí své bohaté zkušenosti s tvorbou programů distribuovaných především v on-line prostředí a na sociálních sítích, ale počítají také s přítomností živého publika. Výběrem tématu navíc připomenou unikátní sbírky Arcidiecézního muzea Olomouc, které zůstane po celý rok 2021 kvůli rekonstrukci uzavřené. „Původně měli návštěvníci vidět klip přímo u malby ve stálé expozici, ale vzhledem k dlouhodobému uzavření Arcidiecézního muzea jsme se rozhodli zprostředkovat veřejnosti toto půvabné animované dílo netradiční, a snad i zajímavou, cestou. Nejprve jej spatří diváci na online vernisáži 13. května, ale bude mít i Open Air premiéru – velkou projekci na průčelí katedrály sv. Václava na Václavském náměstí během Olomoucké muzejní noci 18. června,“ prozradila lektorka Hana Lamatová, která je autorkou scénáře. Vizuální podobu edukačnímu videu pak vtiskl animátor Radim Ševčík. 

Projekt Piombo se neodehrává v květnu náhodou. Právě tento měsíc je v křesťanské tradici zasvěcený Panně Marii, která je společně s Ježíškem ústřední postavou Piombova obrazu. Původně se veřejná projekce animovaného snímku měla konat o Muzejní noci v polovině května, ale nakonec se uskuteční o měsíc později. „Doba na pořádání veřejných akcí zřejmě ještě nenazrála. Olomoucká muzejní noc bude až 18. června, a proto posouváme i naši projekci. Věříme, že tato změna je opravdu už tou poslední,“ dodává vedoucí edukačního oddělení MUO Marek Šobáň s tím, že červnovou projekci klipu obohatí také speciální akustické a vizuální prvky rozehrávající děj i na fasádu dómu. 

Květen ale o své propojení s Projektem Piombo nepřijde. „Piombův obraz chceme představit v různých rovinách, a proto se do projektu zapojili kromě lektorů i další odborní pracovníci muzea a společně tak vznikla promyšleně komponovaná série programů. Na své si přijdou děti, dospělí, odborné i laické publikum. Převážná část programů se odehraje online. Kromě slavnostního uvedení klipu z prostoru aktuálně nepřístupné Obrazárny olomouckých biskupů a arcibiskupů se mohou zájemci těšit na doprovodnou online výstavu, tematická videa, bonusovou přednášku profesora Ladislava Daniela z cyklu Umělec & člověk, výtvarnou video lekci či pracovní listy,“ vyjmenovává Šobáň. 

Všechny informace jsou přehledně k dispozici na speciálně vytvořené stránce www.projektpiombo.cz.

Program Projektu Piombo: Madona bez roušky

6.–31. 5. | Madona bez roušky | online výstava

Doprovodná online výstava v rámci programu Projekt Piombo: Madona bez roušky zájemcům blíže interpretuje umělecké dílo. Součástí výstavy je i edukativní linka v podobě interaktivních her.

Výstava bude přístupná na uvedeném odkaze od 6. do 31. května 2021.

8. 5. | 10.00| Setkání s Madonou bez roušky | video klip

Ponořte se prostřednictvím videa do krásy obrazu Sebastiana del Piomba. Komentář vás upozorní na zajímavé motivy a souvislosti s dílem spojené. 

Věříme, že vám touto cestou alespoň částečně zprostředkujeme nenahraditelný zážitek pozorování uměleckého díla z dočasně uzavřené Obrazárny olomouckých biskupů a arcibiskupů.

13. 5. | 18.30| V neopuštěném muzeu | online vernisáž 

Vernisáž z dočasně uzavřené Obrazárny Arcidiecézního muzea v Olomouci slavnostně uvede autorský animovaný klip prezentující vznik obrazu Madona s rouškou. Během programu se můžete těšit na rozhovory s autory klipu, animátorem Radimem Ševčíkem a edukátorkou Muzea umění Olomouc Hanou Lamatovou.

Vernisáží vás provedou David Hrbek a Marek Šobáň.

17. 5. | 14.00 | Muzeum z pokoje: Odhrňte oponu! |online 

Odhrňte oponu skrytých významů výtvarného umění a seznamte se s obrazem Madona s rouškou prostřednictvím pracovního listu z edukačního cyklu Muzeum z pokoje. List je určený pro děti ve věku 8 až 15 let a tvůrčí aktivitou navazuje na lekce Neobyčejné významy obyčejných věcí a Jen na libovolně dlouhou chvíli!

24. 5. | 14.00 | EDU na drátě: Magická madona | online 

Květnová lekce z cyklu EDU na drátě bude vskutku magická. Necháme se inspirovat krásným obrazem a společně se vydáme na objevnou cestu pod jeho povrch, kam naše oči běžně nedohlédnou. Pod vedením lektorky Hany Lamatové si společně vytvoříme kouzelný obrázek. 

25. 5. | 17.00 | Umělec & člověk: Sebastiano del Piombo | online

Umělec & člověk | Osobnosti světového malířství 

Bonusová přednáška v rámci dlouhodobého cyklu přednášek Ladislava Daniela.

Sebastiano Luciani zv. Sebastiano del Piombo navázal v rodných Benátkách na harmonickou barevnost Giovanniho Belliniho a na umění zachytit živou lidskou pleť podle Belliniho žáka Giorgioneho. Do Říma odešel malovat pro bankéře Chigiho a svou benátskou barevnost tam spojil s brilantní kresbou podle Raffaelova a Michelangelova vzoru. Piombova olomoucká Madona s rouškou patří k nejcennějším pokladům italské renesance v našich sbírkách.