Neil Cowley Trio

Neil Cowley Trio rozhodně není typickým jazzovým triem. Oslňující britský skladatel a klavírista Neil Cowley se svými spoluhráči vytváří hluboce podmanivou a strhující hudbu, která je zároveň poetická a křehká, velkolepá a vznešená i nespoutaná a divoká. Odkazuje na Clauda Debussyho a Steva Reicha, stejně jako na Spiritualized a Arcade Fire, a je silná natolik, že zcela bourá běžné vnímání žánru. Její čiré emoce a energie ohromí milovníky jakékoli hudby. Trio známé pro svá jedinečná živá vystoupení, která nepostrádají rozvernost ani britský smysl pro humor, na svých turné projelo celý svět a objevilo se na nejuznávanějších jazzových festivalech. (V Olomouci pak kapela před lety odehrála svůj vůbec první koncert v České republice a od té doby ji k městu a zdejšímu publiku váže silné pouto.)
Nezastupitelnou roli v něm mají oba spoluhráči Neila Cowleyho – basista Rex Horan a bubeník Evan Jenkins. Vzájemná souhra, napojení a živelná energie zřetelně odráží hluboké hudební a lidské přátelství, které trojici pojí.
Hned první jejich album, Displaced, vyhrálo v roce 2007 cenu BBC Jazz Award za nejlepší album. O pět let později s deskou The Face of Mount Molehill získali cenu Jazz FM Award za nejlepší britský jazzový počin roku. Koncepční album Spacebound Apes (2016) sklidilo nadšené recenze napříč prestižními médii.
V roce 2017 stiskl Neil Cowley tlačítko pauzy a trio se na dlouho odmlčelo. Pianista se vydal směrem elektroniky a neoklasické produkce a ve svém sólovém projektu zhmotňoval hudební příběhy za pomoci arzenálu syntezátorů. Po sedmi letech solitérní tvorby a čtyřech sólových nahrávkách ale bylo načase, aby se vrátil k radosti z lidského spojení a interakce. V červnu 2024 se tak trojice přátel znovu dala dohromady, aby navázala tam, kde před sedmi lety skončila. Výsledkem je album Entity, které vyšlo loni v září a se kterým se trio vrací do Olomouce.
Klavírista a skladatel Neil Cowley ukázal svůj nezměrný talent už ve svých deseti letech, kdy hrál Šostakovičův klavírní koncert v Queen Elizabeth Hall. Později dokonce studoval na Královské akademii v Londýně, ale jako náctiletý na kariéru v klasické hudbě zanevřel. Vstoupil do světa r‘n‘b, soulu a funku a začal pracovat s nejúspěšnějšími hudebníky té doby. Mimo jiné působil v kapelách Brand New Heavies a Zero 7. Uplatnil se také jako přední pianista soulových a popových projektů, které vyžadují jazzovou techniku a rytmickou pružnost. Právě on sedí za pianem ve skladbách zpěvačky Adele na jejích prvních dvou deskách, za které získala celkem osm cen Grammy a díky nimž se stal doslova nejposlouchanějším klavíristou planety.
V roce 2005 se ale vrátil ke své první lásce – klavíru – a založil Neil Cowley Trio. Dynamická a nabitá hudba, ve které se jazz snoubí s rockovou poetikou, okamžitě vymrštila kapelu do přední linie nové britské post-jazzové vlny. Jejich hudbu definují chytlavé melodie, mocné riffy a nevyzpytatelně dovádivé pasáže mísící se s citlivě naléhavými momenty, čímž převrátili koncept klavírního jazzového tria vzhůru nohama.
Kontrabasista Rex Horan se narodil v Kalgoorlie v západoaustralské poušti a stal se výraznou postavou australské hudební scény přelomu 80. a 90. let. Někdy v 90. letech odjel se svou kapelou na světové turné, ale zapomněl se vrátit domů, usadil se v Londýně a rychle se zařadil se mezi důležité osobnosti tamní hudební scény. Vystupoval a nahrával s celou řadou hudebníků, mj. Laurou Marling, Ericem Claptonem, Sirem Tomem Jonesem, Van Morrisonem či Edem Sheeranem. Skládá také hudbu pro divadlo a od roku 2002 vede kolaborativní hudební projekty, většinou s lidmi, kteří zažívají sociální vyloučení – ve věznicích, s žadateli o azyl, v imigračních detenčních centrech, s lidmi bez domova či v zařízeních pro duševně nemocné. Ve spolupráci s Nagaunee Institute při Chicagském symfonickém orchestru také pracoval na kolaborativním projektu s rodinami, které tragicky přišly o děti v důsledku násilí páchaného střelnými zbraněmi v Chicagu.
Bubeník Evan Jenkins pochází z Nového Zélandu a jako profesionální hudebník působí od svých šestnácti let. S Rexem se seznámil na konzervatoři v Perthu, kde spolu studovali. Jednoho dne nastoupil do letadla s taškou činelů a oblečením a přiletěl do Londýna, kde se rychle etabloval v hudební komunitě. V průběhu své kariéry hrál s osobnostmi jako Ronnie Scott, Mick Jagger nebo Eric Clapton.