LASSÙ

18 04 2024
18:00
Arcidiecézní muzeum Olomouc
Film
Ekologické dny Olomouc
Ekologické dny Olomouc

Nino byl zedník a žil se svou rodinou na okraji Palerma. Nyní žije sám na vrcholu hory a je „prorokem“. Říká si ISRAVELE, zaostalá verze „elevarsi“, což v italštině znamená „povstat“. Tam nahoře, na pusté hoře na okraji města, je jeho domov: stará opuštěná observatoř, kterou během dvaceti let neúnavné osamělé práce proměnil v naivní chrám, považovaný za jeden z nejpůsobivějších příkladů outsider art v Evropě. Isravele chodí každý den nahoru a dolů s batohem naloženým oblázky a betonem. Přináší to, co je dole, a tím to očišťuje. Neustálou, téměř nelidskou prací přeměňuje chátrání v krásu. Toto je jeho modlitba, jeho poselství společnosti, která ho tam dole obléhá: poutníci a turisté ohrožují klid tohoto místa na okraji předměstí tím, že ho navštěvují a chtějí zjistit, kdo je tento tajemný muž, kterému se ve městě říká poustevník.

Bartolomeo Pampaloni se narodil ve Florencii v roce 1982, vystudoval filozofii u Sergia Givona. Režisérem se vyučil v Paříži, kde natočil své první krátké filmy. Poté navštěvoval kurz Direction na CSC v Římě. Jeho první celovečerní dokument ROMA TERMINI získal zvláštní uznání kritiky na filmovém festivalu v Římě 2014.

Film získal Zvláštní cenu poroty při své premiéře na filmovém festivalu v Trentu 2022 a zvítězil na mnoha dalších italských festivalech. V zahraničí dosud nebyl uveden. Po projekci následuje beseda s režisérem.

Dokumentární | Itálie, Francie | 2022 | 80 min. | režie: Bartolomeo Pampaloni / VSTUP VOLNÝ