Ekologické dny Olomouc 2025

09:30
PAVEL BARŠA – MAJÍ BÝT JSOUCNA PŘÍRODY NAŠIMI PŘEDMĚTY, NEBO SPOLEČNÍKY?
Na počátku moderní doby stojí karteziánský projekt zpředmětnění přírody, jehož druhou stranou je ustavení společnosti jako jí vnější a nadřazené reality – lidské civilizace jako kolektivu jejích „pánů a vlastníků“. Vztahy mezi těmito (lidskými) subjekty jsou pojaty zcela odlišně od vztahů mezi (nelidskými) objekty, jimž mají s pomocí moderní vědy a techniky vládnout. To, že se přírodní jsoucna a procesy stále citelněji vymykají projektu svého ovládnutí, vede k hroucení ontologické dichotomie, v níž stojí společnost proti přírodě a subjekt proti objektu jako navzájem cizorodé typy reality. Ocitáme se v situaci, kdy je možná kritika karteziánské „de-subjektivace“ a „de-socializace“ přírody a promýšlení projektu její „re-socializace“. Schematicky budou představeny tři verze takového „zespolečenštění“ přírody a našeho vztahu k jejím procesům a entitám, které byly navrženy v posledních pětatřiceti letech. Tyto příklady budou opřeny o odkazy na texty autorů, kterými jsou: Michel Serres, Bruno Latour, Philippe Descola, Eduardo Viveiros de Castro a Pierre Charbonnier.
11:00
MARIE KOTASOVÁ ADÁMKOVÁ – NÁVRAT SLANISEK: PŘÍBĚH O VĚDĚ I O TRADICÍCH JIHOMORAVSKÉHO VENKOVA
Díky propojení vědeckého výzkumu, tradičních způsobů obhospodařování krajiny a inovativních přístupů získávají příroda a krajina šanci na obnovu. Příspěvek vás zavede do fascinujícího světa slanisek, jehož obyvatelé dokážou přežít extrémní podmínky.
13:30
MIKULÁŠ HUBA A MICHAL HVORECKÝ – MOC A BEZMOC KULTURY A ENVIRONMENTALISMU V SOUČASNÉM SLOVENSKU
Na Slovensku se ozývají hlasy, že kultura a příroda jsou ve stále větším ohrožení. Proč se tak děje? Kde jsou příčiny této krize ve společnosti? Kde jsou kořeny současného společenského pohybu? Jak se na tomto stavu podílejí lidé z kultury a environmentálních hnutí? Lekce vzdoru dvou kritických hlasů ze Slovenska. Čeká ČR podobný vývoj? Jak komunikovat o otázkách ochrany přírody a kultury ve veřejném prostoru v době moci AI?
15:00
ZDENĚK KONOPÁSEK – KDYŽ JEMNOST VYPADÁ JAKO BEZMOC. O VĚDĚ A POLITICE POD TLAKEM
Situace je vážná a vyhrocená. Kovid. Klima. Války. Mikroplasty. Biodiverzita. Cítíme potřebu jednat. Mnozí přitom často vzhlížejí k vědě jako k arbitrovi a autoritě. Sníme o ryzí, apolitické vědě. Ukážu marnost a nepřiměřenost našich očekávání ohledně vztahů mezi vědou a politikou na případu nedávných událostí kolem Living Planet Indexu. Moc určitého, přesného a zároveň alarmujícího vědění, kterou celá desetiletí dodával ochráncům přírody, se tedy ukázala jako falešná.
16:00
poMOCNÁ BESEDA EDO
Hosté: Pavel Barša, Jiří Horáček, Zdeněk Konopásek, Marie Kotasová Adámková, Jan Romportl, Petr Tureček, Zbyněk Vlasák a další hosté v jednání
Moderují: Eliška Fulínová a Zuzana Kostićová
Již tradiční a zatím velmi ceněné setkání účastníků a hostů EDO. Publikum s hosty na jedné lodi. Co nás všechny na letošním EDO zaujalo, co potěšilo, inspirovalo, naučilo, udivilo, naštvalo, rozesmálo, … Rozvolněná diskuse a reflexe víkendového festivalového dění. Beseda z podstaty nejistá, s možnými překvapeními, svobodná, bez přítomnosti videozáznamu.
Po celou dobu besed se budou v CENTRALU promítat krátké umělecké dokumenty:
- KONSTIANTYN ZORKIN (UA): Я НЕ БОЮСЬ (NEBOJÍM SE – I AM NOT AFRAID)
Šamanský horor. Umění nezbavuje hrůzy, ale může být oporou. - LIV NOME (NOR): MIRABELLE´S BLOOM
- IRENA PASCALI (D): SOUCIT SE ZEMÍ, DVA Z NÁS, 2202 M.
VSTUP NA VŠECHNY AKCE ZDARMA.