AKTUALITA | 18. 4. 2018 Historické drama Jeroným Pražský – Poslední útěk uvede už v pátek v předpremiéře kino Metropol. Snímek vznikal pod taktovkou režiséra Lubomíra Hlavsy také v Arcidiecézním muzeu Olomouc. V hlavní roli se představí Ondřej Vetchý.

AKTUALITA | 18. 4. 2018

Historické drama Jeroným Pražský – Poslední útěk zamíří už v pátek 20. dubna na plátna kin a v létě ho budou moci diváci vidět i v České televizi. Film, který popisuje osudy muže, jenž podobně jako Jan Hus skončil kvůli víře v pravdu na hranici, se natáčel také v Arcidiecézním muzeu Olomouc.

Ve filmu diváci uvidí ambit Zdíkova paláce, jeho zahradu nebo prostor před samotným muzeem. „Američané to všechno musí stavět a my to tady máme krásné, gotické, autentické. Zahrada Zdíkova paláce se proměnila v Sorbonu a ambit je jednou z kostnických chodeb,“ prozradil Lubomír Hlavsa, režisér filmu.

Do hlavní role obsadil Ondřeje Vetchého, Jitku Čvančarovou nebo Václava Vydru. Diváci se ale mohou těšit i na Aloise Švehlíka, Vladimíra Javorského, Vladislava Beneše, Štěpána Benoniho či Pavla Rímského.  Produkci posloužily jako kulisy historického příběhu kromě Arcidiecézního muzea Olomouc také klášterní kostel v Šumperku, olomoucká katedrála nebo hrad Helfštýn. 

Diváci se ve filmu setkají kromě Jeronýma Pražského také s dalšími historickými osobnostmi, například s Janem Husem, kardinálem Zabarellou nebo Petrem z Mladoňovic. 

Slavnostní předpremiéra proběhne 20. dubna v olomouckém kině Metropol a ve stejný den i v zábřežském Retru.