AKTUALITA | 5. 11. 2018 Od středy 7. listopadu bude výstavní prostor Divadla hudby patřit temperamentní olomoucké výtvarnici Vendule Rulcové. Předposlední výstava před rekonstrukcí divadla nabídne soubor obrazů, inspirovaných mateřstvím i díly velikánů světového umění.

AKTUALITA | 5. 11. 2018

Od středy 7. listopadu bude výstavní prostor Divadla hudby patřit temperamentní olomoucké výtvarnici Vendule Rulcové. Předposlední výstava před rekonstrukcí divadla nabídne soubor obrazů, inspirovaných mateřstvím, ve kterém se autorka nebojí nastavit zrcadlo jak sobě samé, tak i dnešní společnosti. S humorem paroduje nám dobře známé výjevy z dějin světového umění a neotřelým způsobem vypráví vlastní příběhy.

„Obrazy Venduly Rulcové jsou stejně živelné jako její povaha. Dalo by se říct, že co na srdci, to na jazyku a stejně tak na plátně. Barevné kompozice poodkrývají příběhy autorčina života, ať už reálného, nebo snového. Fantazie je její hlavní zbraní,“ říká kurátorka výstavy Klára Jeništová.

Specifické místo na výstavě zaujmou obrazy inspirované díly velikánů světového umění, které záměrně oscilují na hranici kýče. Známá díla zasazuje Vendula Rulcová v nové kontexty, opět vycházející z její denní reality. Scénám navíc často přihlížejí další snové postavy – a králíček Azurit dokonává proces zesměšnění. 

Vendula Rulcová není autorkou v umění nepoučenou – sama je léta studovala. Ale obdobně jako řadě malířů před ní i jí se zdála pravidla akademické výuky příliš svazující. Na čas dokonce malovat přestala, aby začala zase s novou silou, kterou jí dalo mateřství. Groteska, místy hodně černá, poukazuje na stereotypy, s nimiž se v naší společnosti Vendula jako matka (nadto svobodná) setkává. Beze studu se můžeme dívat na všudypřítomná ňadra, v tomto případě symbol mateřství i fetiš, pohlcující naši pozornost.

Na vernisáži, která začne ve středu 7. listopadu v 18.30 zazní verše Zui Švierčkové a písně sboru ConSpirito.