Poslední možnost vidět výstavy: Umění knihy a Steklíkova harakiri

autorská kniha
Nový pohled na knihu jako médium, kterým autoři posouvají hranice vizuálního umění, představuje výstava autorské knihy. „Je to unikátní kombinace a souzvuk uměleckých, řemeslných či technických disciplín s osobním tvůrčím jazykem,“ vysvětluje kurátorka výstavy Gina Renotière.
Výstava, která o víkendu končí v Muzeum umění Olomouc, prožila svou premiéru na sklonku roku 2024 ve slovenském Martinu. Nyní se díla autorů ze středoevropského regionu přestěhují do Book Art Musea v polské Łódži a následně do Miskolc Gallery v Maďarsku.
steklíkova harakiri
Významnou osobnost české konceptuální kresby Jana Steklíka představují kurátoři v Muzeu moderního umění jako osobnost společenskou. „Jan Steklík byl příslovečný ,homo ludens‘. Hra pro něj nebyla pouhým prostředkem k rozptýlení či satirickou reakcí na dobové reálie, ale přímo způsobem tvůrčího jednání, formou soužití a spolupráce i jazykem společným pro okruh přátel a kamarádů,“ vysvětluje Jakub Frank.
Samotný název výstavy odkazuje na opavský Dům umění s vinárnou, kde mimo jiné nabízeli také původní likér Harakiri se svébytně veršovaným propagačním plakátem. Bylinkový likér byl oblíbeným mokem v období příprav výstav Jana Steklíka.
V poslední den výstavy – v neděli 25. 5. v 17:00 – se uskuteční komentovaná prohlídka s kurátory Martinem Klimešem a Jakubem Frankem. O hodinu později na ni naváže koncert Muzeum poslechu dvou osobností spojených s brněnskou scénou experimentální hudby: Jaroslav Šťastný na klavír a Ivan Palacký na ozvučený pletací stroj zahrají hudbu inspirovanou tvorbou Jana Steklíka