Máte poslední možnost spatřit výstavu Metamorfózy

V Galerii Arcidiecézního muzea navštívíte bájný labyrint s Mínotaurem, odkud se hrdinný Théseus dostal s pomocí nitě princezny Ariadny. Nebo můžete sledovat příběh stavitele labyrintu Daidala a jeho syna Íkara, kteří utekli z Kréty díky důmyslně sestrojeným křídlům. Příběh, který skončil tragickou Íkarovou smrtí.
Mýty interpretují umělecká díla vytvořená od 16. století až po současnost, například souboj Thésea s býkem od Emila Filly či Íkarův pád Josefa Šímy. Jsou zde také speciální edukační exponáty, které návštěvníky blíže seznámí s materiálem vybraných uměleckých děl. Lidé si je mohou osahat a ověřit, že takový materiál podléhá neustálým proměnám vlivem prostředí a působením času. „Díla mají podobu materiálových zmenšenin vybraných exponátů a vytvořili je pod vedením svých pedagogů šikovní studenti z Fakulty restaurování Univerzity Pardubice,“ doplňuje lektorka edukačního oddělení MUO a autorka výstavy Hana Lamatová.
Jsou zde i další zajímavosti: výstavní texty jsou vytištěné sluncem, přesněji řečeno pomocí barvy citlivé na UV záření, a doplňuje je ruční výšivka z dílny Jehlou malované. Dalším zajímavým vkladem jsou krátké dramatizované audio příběhy, které ve studiu Českého rozhlasu Olomouc nahráli herci Moravského divadla pod vedením režiséra Tomáše Soldána. „Chtěli jsme návštěvníkům připomenout vybrané řecké báje, pokud by si je už nepamatovali. Poslouchání mýtů a pohádek bylo vždy důležitým způsobem, jak jejich poselství předávat dál,“ dodává Hana Lamatová.
Opera na závěr
Slavnostní zakončení výstavy obstará v neděli 6. 4. 2025 v 19:00 představení Monteverdiho opery L’Arianna v podání souboru Ensemble Damian v sále Mozartea v Arcidiecézním muzeu Olomouc.