AKTUALITA | 3. 2. 2015 Nebojte se vzít do muzea děti, bude to zábava pro ně i pro vás! Například při příležitosti výstavy Speculum Mundi Vás zveme do dětského kabinetu kuriozit...

AKTUALITA | 3. 2. 2015 

Nebojte se vzít do muzea děti, bude to zábava pro ně i pro vás! Takový vzkaz má pro rodiče Muzeum umění Olomouc. Jeho lektoři pro malé návštěvníky připravují bohatý program. Například při příležitosti výstavy Speculum Mundi, která v Arcidiecézním muzeu představuje skvosty ze sbírek strahovského kláštera, zvou návštěvníky do dětského kabinetu kuriozit.

Dětská aktivní zóna v salónku v prvním patře muzea je podle lektora Marka Šobáně inspirovaná tou částí výstavy Speculum Mundi, která zahrnuje ukázky ze strahovského kabinetu kuriozit – původní barokní sbírky přírodnin, prehistorických a historických předmětů, které zrcadlí rudolfínský zájem o tajemno na jedné straně a počátky systematického pojetí přírodních věd na straně druhé. „Vystavujeme i magické a trochu strašidelné exponáty. Například vzácný preparát draka vyrobený z těla rejnoka, pásovce devítipásého, scink na pštrosím vejci, vačici virginskou a další rarity, které premonstráti sbírali v 17. a 18. století,“ přiblížil Šobáň.

Návštěvníci si podle něj mohou před prohlídkou výstavy vyzvednout samoobslužný pracovní list, z nějž se dozvědí podrobnosti o kabinetech kuriozit a o vystavených podivuhodných zvířatech. „A budou-li chtít, mohou si nějaké fantastické zvíře sami nakreslit a v salónku vystavit na určené ploše. Doufáme, že se po skončení výstavy budeme moci pochlubit bohatou kolekcí zvláštních tvorů,“ uzavřel Šobáň.

Dětský kabinet kuriozit navazuje na obdobnou aktivitu, která doprovázela výstavu světoznámého sochaře Ivana Theimera. Děti měly vytvořit želvu – jeden z oblíbených Theimerových motivů. Ty nejlepší ocenil přímo autor, daroval jim vlastní kresbu.

Edukační oddělení Muzea umění Olomouc připravuje bohatý doprovodný program k výstavám a stálým expozicím pro školy a veřejnost. Workshopy a animační programy seznamují děti od předškolního věku až po středoškoláky jednoduchou, srozumitelnou formou se starým i moderním výtvarným uměním. Jen během loňského roku takto muzeum navštívily bezmála čtyři tisíce žáků a studentů všech typů škol hlavně z Olomouckého kraje.