AKTUALITA | 27. 10. 2021
Muzeum umění již tradičně oslaví vznik Československa bezplatným vstupem do všech svých expozic. Letos návštěvníkům nabídne díky Trienále SEFO 2021 to nejlepší ze současného středoevropského umění, ale také staré mistry uprostřed stálé expozice Století relativity či počítačové umění legendy polského umění Jana Pamuły.
Novinky v Universu
Výstava Universum navíc prošla v posledních dnech obměnou. Vystavená díla doplnily speciální QR kódy, díky kterým objasní návštěvníkům svou tvorbu samotní autoři či kurátoři výstavy. Papírový ateliér, respektive otisk reálného ateliéru, maďarského umělce Gabora Koóse zaplnily taktéž papírové doplňky jako nábytek či nářadí. Proměnou prošla i část výstavy s virtuální realitou Karola Pomykały, která nyní nabízí nový Pomykałův linoryt.
Pamuła v kryptě i v muzeu
Trienále SEFO 2021 nabízí svým návštěvníkům také dvě výstavy legendy polského umění Jana Pamuły. Ta v Muzeu moderního umění představuje jeho grafiky, malby, objekty ale i jejich nákresy a náčrty. Ta v kryptě olomoucké katedrály pak světelné objekty, jimž se Pamuła věnuje v posledních letech. Právě výstava v katedrále sv. Václava, ale své brány už 31. října uzavře. Čtvrtek, tak bude jedním z posledních dnů, kdy budou moct návštěvníci vidět obě výstavy.
Staří mistři v novém
Na své si přijdou ale i milovníci starého umění, a to i přes uzavření Arcidiecézního muzea. Stálou expozici Století relativity, která se zabývá uměním 20. století, totiž doplnila vzácná díla starých mistrů. Návštěvníci expozice tak budou mít jedinečnou možnost zjistit, jak se proměnilo umělecké ztvárnění vybraných témat jako krajina, portrét či žena.
Tichý křik
Veřejnosti bude také od 17.00 do 22.00 k dispozici Tichý křik Dana Gregora, neboli speciální software, který dokáže zaplnit proluku SEFO vašimi slovy. Přijďte popřát naši republice.