AKTUALITA | 14. 6. 2017 Vtipná, zajímavá, poučná a občas i smutná byla červnová talk show DH v DH se Šimonem Pánkem, ředitelem humanitární organizace Člověk v tísni. V parný červnový podvečer přilákala jeho návštěva do Divadla hudby na 120 lidí.

AKTUALITA | 14. 6. 2017

Vtipná, zajímavá, poučná a občas i smutná byla červnová talk show DH v DH se Šimonem Pánkem, ředitelem humanitární organizace Člověk v tísni. V parný červnový podvečer přilákala jeho návštěva do Divadla hudby na 120 lidí.

Člověk v tísni

Nezisková nevládní organizace Člověk v tísni letos slaví 25 let. Ze skupinky nadšenců vyrostla organizace s osmnácti sty zaměstnanci pracujících ve 32 zemích s rozpočtem 1,7 miliard korun. Zaměřuje se nejen na pomoc v zahraničí, ale i v České republice, kde stovky tisíc lidí upadly do těžkého zadlužení. Za dobu existence působila organizace v 54 zemích a pomohla více než 18 milionům lidí. 

Vtipný byl Šimon Pánek, když v jednoduché anekdotě, která před Vánocemi kolovala po „firmě“, charakterizoval práci pro neziskovou organizaci: Sejdou se bývalí zaměstnanci Člověka v tísni před Vánocemi a baví se o dárcích. První je vysoce postavený manažer nadnárodní společnosti, který za předvánoční prémie koupil pro rodinu zájezd na Bahamy a za zbytek koupil nadupanou videokameru, aby si tu dovolenou mohli natočit. Druhý pracuje v reklamní agentuře a za prémie jede s rodinou do Alp na lyže a za zbytek koupil nový foťák. Třetí z nich zůstal pracovat v Člověku v tísni a za prémie si chce koupit svetr. „A co zbytek?“ tážou se bývalí kolegové. „A zbytek peněz si půjčím od rodičů.“ 

Zajímavý byl Šimon Pánek, když vzpomínal, jak po ničivém zemětřesení v Nepálu mezi sebou Češi vybrali ve veřejné sbírce na 40 milionů korun a díky tomu mohl Člověk v tísni poskytnout postiženým lidem pomoc krátce po této katastrofě. Když Britové na místě zjistili, jak jsou Češi rychlí a pomoc účinná, a že se navíc mohli finančně opřít o dobročinnost a důvěru obyvatel své vlastní země, „přihodili“ jim na účet rovný milion liber.

Poučný byl Šimon Pánek, když srovnával životní pocity občas zbytečně frustrovaných lidí žijících v bohaté České republice a běžných obyvatel Afghánistánu, kteří se při vší chudobě, dřině a ozbrojených konfliktech dokážou zasmát a užít si vzácné chvíle klidu.

Smutný byl Šimon Pánek, když vzpomínal na své kolegy, kteří zahynuli při humanitárních misích v Afghánistánu, Sýrii a dalších zemích světa, kde organizace pomáhá.

A kromě toho Šimon Pánek mluvil také o tom, jak mu spolupracovníci přerůstají přes hlavu, jak se spolu hádají a jak je spokojený s tím, že tomu tak je. Také díky tomu rostou v Člověku v tísni nové osobnosti.

Podívejte se na záznam talk show ZDE a nenechejte se odradit délkou videa 🙂 Stojí to za zhlédnutí.

Dalším hostem Davida Hrbka v pořadu DH v DH bude 20. září v 19 hodin herec Hynek Čermák.

Foto: MUO/Tereza Hrubá