AKTUALITA | 4. 11. 2015 Originální divadelní zážitek slibuje opera Daniela Ruska Havel a Reed. Dílo s minimalistickými motivy o konečnosti lidského života, které bude ve světové premiéře uvedeno 12. listopadu v sálu Mozarteum Arcidiecézního muzea, je totiž zhudebněním rozhovoru Davida Hrbka s bývalým prezidentem Václavem Havlem a hudebníkem Lou Reedem. Představení je součástí festivalu Opera Schrattenbach.

AKTUALITA | 4. 11. 2015

Originální divadelní zážitek slibuje opera Daniela Ruska Havel a Reed. Dílo s minimalistickými motivy o konečnosti lidského života, které bude ve světové premiéře uvedeno 12. listopadu v sálu Mozarteum Arcidiecézního muzea, je totiž zhudebněním rozhovoru Davida Hrbka s bývalým prezidentem Václavem Havlem a hudebníkem Lou Reedem. Představení je součástí festivalu Opera Schrattenbach.

Opera vznikla díky Hrbkovu šťouchnutí do skladatele Tomáše Hanzlíka poté, co poprvé zhudebnil prózu. „Když už umíš všechno, zkus rozhovor. Nakonec to udělal jeho žák Dan Rusek,“ popsal Hrbek. Podle něj je ale rozhovor mírně upravený. „To proto, že Lou byl hrozně komplikovaná osobnost a nálada se u něj měnila o sto osmdesát stupňů lusknutím prstů,“ vysvětlil.

Uskutečnit divadelní dvojrozhovor trvalo zhruba dva roky a Reed na něj nakonec dorazil s 45minutovým zpožděním. „První polovinu byl jak zařezaný a na mnoho otázek odpovídal stroze. Přestože si nechal poslat předem otázky, které z New Yorku odsouhlasil, divil se pak během rozhovoru, proč se ho ptám na manažera Velvet Undergroundu Andyho Warhola s námitkou, že on přece není Warhol. O přestávce si zdřímnul a v druhé půli byl příjemnější,“ vzpomněl Hrbek. Dvojrozhovor před deseti lety tehdy „zachránil“ mnohem komunikativnější Václav Havel. 

Na zkoušky nové opery Hrbek nechodí. Prý nechce hudebníky znervózňovat. Premiéru 12. listopadu
v 19 hodin
si ale ujít nenechá.