Olomoucký Kubišta vystavený ve Vídni

AKTUALITA | 10. 3. 2016 Ve vybrané společnosti a v prestižní galerii se na tři měsíce ocitne Portrét Jana Zrzavého od Bohumila Kubišty ze sbírek Muzea umění Olomouc.

AKTUALITA | 10. 3. 2016

Ve vybrané společnosti a v prestižní galerii se na tři měsíce ocitne Portrét Jana Zrzavého od Bohumila Kubišty ze sbírek Muzea umění Olomouc. Obraz z roku 1912 je jedním z desítek exponátů výstavy Klimt, Kupka, Picasso a další / Form Art ve vídeňském Dolním Belvedéru.

Výstava porovnává vývoj výtvarné kultury v zemích habsburské říše na přelomu 19. a 20. století. Poukazuje na jedinečné vlastnosti, ale především souvislosti výtvarného umění v někdejším Rakousku-Uhersku. Zastoupeni tak budou nejen představitelé vídeňské secese včetně Gustava Klimta a pražského kubismu, ale také například vídeňského kinetismu. Exponáty zapůjčily prestižní galerie z Rakouska, Německa, České republiky, Slovenska a Maďarska. „Ve chvíli, kdy jsem ve Vídni předávala náš obraz, na vyřízení zápůjčky čekalo dalších třicet kurýrů,“ vzpomněla historička umění Štěpánka Bieleszová. Vedle Muzea umění Olomouc se z České republiky na výstavě podílí například Muzeum Kampa nebo Moravská galerie v Brně. Výstava v Dolním Belvéderu začíná 10. března a potrvá do 19. června.