AKTUALITA | 5. 6. 2020 První retrospektivní výstavu děl malíře Otakara Hudečka připravili pro zámeckou Galerii Václava Chada ve Zlíně David Voda a Ladislav Daněk z Muzea umění Olomouc. Hudečkova díla zde můžete obdivovat až do 13. září.

AKTUALITA | 5. 6. 2020 

Výstavu lze navštívit vždy od pondělí do pátku mezi 10. a 17. hodinou. V jiných termínech lze výstavu zhlédnout pouze po individuální domluvě na e-mailu galerie@zlinskyzamek.cz. Vstupné je 50 Kč.

První retrospektivní výstava díla malíře Otakara Hudečka se minulý týden otevřela v zámecké Galerii Václava Chada ve Zlíně. Výstava „Převrat v duši“ potrvá až do 13. září, ve svých závěrečných dnech se začlení do doprovodného programu Zlín Film Festivalu.

Otakar Hudeček je jedním z nejvýznamnějších olomouckých výtvarníků druhé poloviny 20. století. Jeho mimořádné dílo zahrnuje malby, kresby, grafiky, užitou tvorbu i fotografie. 

„Hudeček patřil do generace zlomené válkou, trvale postižené hyperkritickou nedůvěrou k vlastnímu dílu – neustále v kuželu uhrančivého svitu odkazu Václava Chada. Zároveň byl v dvojím smyslu okultista. Na jednu stranu byl fascinován tajnými naukami, na druhou stranu jeho dílo, které sveřepě rozvíjel od 40. do konce 70. let, mělo zůstat neobjeveno. Jeho výjimečný umělecký osud nás učí, že lze být umělcem, aniž by bylo nutno bez ustání tvořit,“ uvádí autoři výstavy David Voda a Ladislav Daněk s tím, že Hudečkovo dílo, či spíše jeho torzo, se objevilo před dvaceti lety šťastnou náhodou v jeho olomouckém bytě postiženém povodní roku 1997. Hudeček v té době již dvacet let netvořil.

Název výstavy „Převrat v duši“ pak vychází z Hudečkova pohledu na umění: „Obraz nebo cokoliv z umění působí na lidskou duši pokaždé převratně. A tento převrat v duši je tak hluboký, že se od něj nikdy neodtrhnete, že jej stále nosíte s sebou jako citlivou ránu ve svém obyčejném všedním životě.“

Výstava byla připravena ve spolupráci s Muzeem umění Olomouc. V září se stane součástí doprovodného programu Zlín Film Festivalu, který se koná od 4. do 10. 9.