AKTUALITA | 31. 1. 2020 Krajina, stromy, portréty přátel, lidské tělo ale i hudba nebo mantry, to jsou časté náměty tvorby přední české kreslířky – Inge Koskové. Ta svůj život propojila s Olomoucí a dnes zde slaví osmdesáté narozeniny a Muzeum umění se připojuje k zástupu gratulantů.

AKTUALITA | 31. 1. 2020

Česká malířka, kreslířka a pedagožka Inge Kosková se narodila 31. ledna 1940 v Brně, ale žije a tvoří v Olomouci. Její práce dávno překročily hranici našeho regionu, což dokázala i výstava, kterou ji před dvěma lety uspořádalo Muzeum umění Olomouc. To se dnes připojuje ke gratulantům a přeje Inge Koskové všechno nejlepší a zároveň se těší na další spolupráci a milá setkání.

Největší doménou Inge Koskové je kresba. V ní se vypracovala mezi nejvýznamnější české kreslíře. Jejími častými náměty jsou krajina, stromy, portréty přátel, lidské tělo ale i hudba nebo mantry. 

„Ve své kreslířské tvorbě začínala velkorysými mnohovýznamovými figurálními kompozicemi. Lidské figury ji zajímaly jak v interakci, zápasníci, tanečníci, ukládání do hrobu, tak v jejich statické sošnosti – postavy zastavené v čase. Figurální kresby získaly časem podobu stromů z lidských rukou a krajin z lidských těl. Od poloviny 80. let se propracovala k esenciálnímu tématu své tvorby, jímž je příroda a prožitek přírody. Zcela opustila zobrazení nápodobou a soustředila se na autentické zachycení niterného prožitku,“ popisuje tvorbu Inge Koskové Ivo Binder, který byl kurátorem její výstavy v Muzeu umění.

Zdůrazňuje pak, že Inge Kosková patří k nejvýznamnějším představitelům fenoménu olomoucké kresby.

„Ještě jedno směřování bych chtěl zdůraznit, a to její vztah k hudbě. Sama totiž hraje na klavír. A jako aktivní milovnice hudby se v kresbě věnovala také interpretaci hudebních děl,“ prozrazuje Binder. Právě překreslení hudebního zážitku bylo jednou z aktivních zón již zmíněné výstavy v Muzeu umění.