AKTUALITA | 22. 4. 2016 Prohlídka nejcennějších exponátů z historických fondů Vědecké knihovny v Olomouci není neatraktivní školní povinností, nýbrž nevšední událostí!

AKTUALITA | 22. 4. 2016

Že prohlídka nejcennějších exponátů z historických fondů Vědecké knihovny v Olomouci není neatraktivní školní povinností, nýbrž nevšední událostí, která přináší poznání především prostřednictvím metod zážitkové pedagogiky, se přesvědčili tento týden šesťáci ze Základní školy svaté Voršily v Olomouci. Byli jednou ze školních skupin, které se lektorovi Markovi Šobáňovi přihlásily na animační program Do tajů Chrámu věd a múz.

„Galerijní animace může být chápána jako úvod do dějin knižní kultury. Směřuje k poznání, jak je psaný text důležitý a nenahraditelný,“ řekl Šobáň k programu, který prostřednictvím prohlídky vybraných exponátů a různých souvisejících aktivit dětem vysvětluje některé základní pojmy, například iluminace, evangeliář, iniciála, faksimile nebo inkunábule.

Druhá část animace se odehrává ve Studiu a je zaměřená na jeden z vystavených prvotisků – Legendu o Meluzíně podle Jeana z Arrasu z roku 1476. „Promítám jim ilustrace z knihy a naznačím začátek příběhu a jejich úkolem je na základě obrázků příběh víly Meluzíny dovyprávět. Na závěr dětem řeknu, jak příběh skutečně dopadl,“ popsal aktivitu Šobáň s tím, že příběh o lásce mezi smrtelníkem a nadpřirozenou bytostí slouží také jako inspirační zdroj pro mnohé úvahy. Třeba o toleranci vůči odlišnostem jiných…

Edukační oddělení nabízí k výstavě Chrám věd a múz dvě galerijní animace. Kromě programu Do tajů Chrámu věd a múz je to animace Meluzína mezi písmeny, která je určena pro první stupeň ZŠ. V případě zájmu se obraťte na Marka Šobáně (tel. 585 514 174. soban@olmuart.cz). 

Veškerý doprovodný program k výstavě najdete ZDE.