AKTUALITA | 17. 6. 2019 Obraz Zdeňka Sýkory Linie č. 56 (Humberto) z roku 1988, který má ve sbírce Muzeum umění Olomouc, je na nové poštovní známce.

AKTUALITA | 17. 6. 2019

Obraz Zdeňka Sýkory Linie č. 56 (Humberto) z roku 1988, který má ve sbírce Muzeum umění Olomouc, je na nové poštovní známce. Patří do série Česká pošty nazvané Umělecká díla na známkách. Píše to severočeská příloha Mladé fronty DNES, od níž je tento článek převzán.

„Každoročně vychází dvě až tři příležitostné známky zachycující umělecká díla z různých období, která jsou zastoupená ve významných galeriích, ale i v držení soukromých sběratelů,“ informoval Ivo Vysoudil z oddělení komunikace České pošty s tím, že výběr umělců a uměleckých děl má na starost výtvarná komise.

Originál obrazu Linie č. 56 má ve sbírce Muzeum umění v Olomouci, plátno měří 2 × 2 metry. Na poštovní známku se muselo zmenšit na 40 × 50 milimetrů. „Těší mě, že i v malém formátu působí dílo monumentálně,“ uvedla manželka malíře Lenka Sýkorová, s níž Česká pošta vydání známky konzultovala.

Obrazu dal Sýkora druhý název Humberto. „Jeho samotného prý překvapilo, jak ‚bláznivý‘ cirkus obraz připomíná. Plátno tak předčilo jeho očekávání ve všech směrech, dokonce si na zvláštní kombinace barev musel sám zvykat, takže se Humberto na rok ocitl ‚v nemilosti‘. Nakonec se ale stal výrazným reprezentantem Sýkorova díla,“ popsali dílo pracovníci Muzea umění v Olomouci.

Další dílo lounského rodáka je také na takzvané obálce prvního dne, jež provází vydání známky. Ta je žádaná především mezi sběrateli. V levé části obálky se nachází přítisk s motivem Sýkorových černobílých kruhů a polokruhů. Obálka také nese otisk příležitostného razítka, jehož motivem jsou křivky – „žížalky“ s nápisem Louny a datem vydání – 12. 6. 2019. „Myslím si, že Zdeněk by z toho měl velkou radost a uvítal by to s velkou úctou. Nejvíce by ho těšilo, že je na razítku uvedeno město Louny,“ dodala Sýkorová.