AKTUALITA | 10. 2. 2017
Architektura Arcidiecézního muzea byla námětem komentované prohlídky a galerijní animace z cyklu Dílo měsíce. Zájemci se dostali do netradičních míst a zažili neobvyklé etudy dramatické pedagogiky.
Ve středu provedla tři desítky lidí zákoutími Arcidiecézního muzea kurátorka Anna Šubrtová, ukázala jim i jiné návrhy, které nebyla realizovány a postupy, které byly použity u galerií v Praze a Lounech.
„Myslím, že návštěvníky nejvíce zaujalo srovnání současného stavu s návrhem Josefa Pleskota. Ten je zcela odlišný v mnohém by pozměnil exteriéry budovy,“ uvedla Šubrtová. Návštěvníky nakonec zavedla i na hospodářský dvůr, tedy do míst, která jsou běžně nepřístupná.
Animace s vlastní architekturou
Další den na komentovanou prohlídku navázala animace lektorů edukačního oddělení. Několik lidí si včerejší návštěvu dokonce zopakovalo.
„Snažíme se právě vytvořit cyklus, který by na Dílo měsíce navazoval. Toto byl vlastně pilotní projekt,“ poznamenal lektor Marek Šobáň. Podle něj šlo o snahu pojmout dílo jinak než slovní interpretací. K expresi použili lektoři prvky dramatické výchovy.
„Například díky propojení s neživými tubusy se architekturou stal člověk. Nebo lidé hledali detaily, kde se v architektuře muzea staré setkává s novým,“ popsal Šobáň.
Účastníci také vytvořili z drátů vlastní architekturu, která na konkrétní místo v muzeu navazovala, doplňovalo ho, nebo s ním byla naopak v kontrastu. Následné fotografie pak byly záměrně manipulované tak, aby vznikl dojem, že tento prvek je součástí architektury.
Březnová hrací skříňka
Příští komentovaná prohlídka cyklu Dílo měsíce se bude 22. března věnovat hrací skříňce, která vznikla na konci 19. století. Ukrývá v sobě hrací strojek a figurku slavíka. Následná animace pak bude další den vytvářet obdobu metodou pop-up a účastníci také přivítají jaro hrou na netradiční nástroje, které si sami vyrobí.
Foto: Tereza Hrubá