AKTUALITA | 23. 10. 2015 Devětadvacetiletý učitel výtvarné výchovy Jakub Kolmaš se s muzeem podělil o exponáty pro výstavu Dohnat a předehnat. Do „bruselského pokojíčku“ donesl polévkovou mísu a radiopřijímač.

AKTUALITA | 23. 10. 2015

Devětadvacetiletý učitel výtvarné výchovy Jakub Kolmaš se s muzeem podělil o exponáty pro výstavu Dohnat a předehnat. Do „bruselského pokojíčku“ donesl polévkovou mísu a radiopřijímač.

„Rádio je rodičů, patří mezi věci, které mi bylo líto vyhodit,“ vysvětlil Kolmaš. Polévkovou terinu koupil pro maminku na Aukru, pochází z NDR. „V tuto chvíli to určitě nevadí, protože je to v té době běžně užívaný předmět československých domácností,“ řekla kurátorka výstavy Klára Jeništová.

Kolmaš přiznal, že podobných „artefaktů“ má doma a ve sklepě mnohem více. „Jsou to knihy, desky, textilie…“ vyjmenoval. Nechává si je hlavně proto, že si cení jejich designové nebo historické hodnoty.

V pokoji zařízeném v bruselském stylu už je od podobných dárců váza, elektrická zásuvka, fotoaparát Flexaret, závěs, květinový stolek a dokonce i Tchyniny jazyky z Mateřské školy Svatoplukova. „V současné době bychom nejvíce uvítali lampičky a lustry,“ podotkla kurátorka.

Předměty od dobrovolných zapůjčitelů se budou v instalaci střídat. „Zůstanou tady vždy do doby, než někdo nabídne něco podobného, takže se může stát, že tady třeba budou až do konce výstavy,“ dodala Jeništová. Fotodokumentace následně zachytí všechny podoby pokoje. V plánu je také animace, kdy v něm budou „bydlet“ herci Divadla Tramtarie.

Pokud chcete své poklady z 60. let vystavit, kontaktujte prosím kurátorku Kláru Jeništovou. V ideálním případě prosím zašlete předem e-mailem na adresu brusel@olmuart.cz fotografie nabízených předmětů.