AKTUALITA | 7. 11. 2016 Netradiční zážitky slibuje i letos Noc divadel. Divadla v celé České republice pozvou v sobotu 19. listopadu diváky do zákulisí a připraví pro ně speciální program. Ke čtvrtému ročníku akce se připojí i divadla a soubory v Olomouci.

AKTUALITA | 7. 11. 2016 

Netradiční zážitky slibuje i letos Noc divadel. Divadla v celé České republice pozvou v sobotu 19. listopadu diváky do zákulisí a připraví pro ně speciální program. Ke čtvrtému ročníku akce se připojí i divadla a soubory v Olomouci. Do pozdního večera nabídnou bezplatně například představení, workshopy a pohádky divadla Na cucky, Tramtarie, Konvikt a vůbec poprvé také Divadlo hudby. Všechny scény navíc propojí hra o ceny.

V Divadle Na cucky letos chtějí během Noci divadel představit celé spektrum svých uměleckých i vzdělávacích aktivit. „Kromě ukázkových kurzů uvedeme představení Nacucky v kostce , které se vtipně ohlédne za naší historií a nabídne také ukázky z jednotlivých inscenací,“ řekl intendant divadla Jan Žůrek. Do 22 hodin bude možné projít si celé divadlo včetně tajemných zákoutí. „Na procházku návštěvníky vybavíme svařákem,“ nabídl s úsměvem Žůrek.

Na děti se v odpoledním programu Noci divadel zaměří Divadlo Tramtarie. „Nachystali jsme zbrusu novou pohádku Terezka a kouzelné autíčko o dobrodružném návratu dvou ztracených holčiček domů,“ uvedla ředitelka divadla Petra Němečková. Na večerní návštěvníky čeká interaktivní hra, která je provede divadlem a díky nainstalovaným kulisám umožní zažít atmosféru některých inscenací. 

V Konviktu, tedy Uměleckém centru Univerzity Palackého, se v rámci Noci divadel představí studentské spolky. „Říkáme tomu ´oživené třetí patro´. Divadlo, film, hudba, rozhlas, výstava – to všechno budeme ve třetím patře Konviktu prezentovat. Návštěvníci ale nebudou jen pasivními účastníky, mohou si všechny aktivity sami vyzkoušet,“ uvádí za Konvikt Markéta Zborníková.

Poprvé se k Noci divadel připojí Divadlo hudby, které je součástí Muzea umění Olomouc. „Smyslem akce je podle mě především vzájemné setkání, zapojení proto považujeme za samozřejmé, neboť Divadlo hudby chápeme jako přirozenou a stabilní součást olomouckého divadelního a kulturního dění,“ uvedl produkční Petr Dvořák s tím, že program obstará populární skupina improvizačního divadla Olivy, pro niž je Divadlo hudby domovskou scénou. „Divadelně-improvizační show nazvanou Olivy v noci budou moci návštěvníci ovlivnit svými nápady. Na jevišti se s Olivami budou střídat muzikanti z kapely Blue Apple,“ přiblížil Dvořák.

Všechny scény navíc propojí společná hra o ceny. Návštěvníci si v každém divadle mohou vyzvednout hrací kartu. Pokud se jim podaří projít všechna čtyři divadla a získat potvrzení, mohou vyplněnou kartičku na konci večera odevzdat ve kterémkoliv z nich. „Nabízíme divákům atraktivní ceny. Ve hře jsou například volné vstupenky na jednotlivá představení nebo celoroční volný vstup,“ doplnil Dvořák. Slosování a vyhlášení výherců proběhne živě v Českém rozhlase Olomouc 21. listopadu. 

Noc divadel je součástí evropského projektu European Theatre Night, který prezentuje divadlo tvořivým způsobem v netradiční formě vždy třetí listopadovou sobotu již od roku 2008. V České republice Noc divadel poprvé proběhla v roce 2013. Loňský ročník přilákal na padesát tisíc lidí, kteří zavítali do některého ze 130 divadel a divadelních souborů z 36 měst. Koordinátorem akce je Institut umění – Divadelní ústav, na jehož stránkách je také kompletní program.

Program Noci divadel v Olomouci – 19. 11. 2016

Divadlo Na cucky
www.divadlonacucky.cz
13.00 – 15.00 Galerie W7 – workshop karikatury 
14.00 – 14.45 SENior 
15.00 – 15.45 Studio na cucky 
16.00 – 16.45 Malí a na cucky – Malí loutkáři 
18.00 – #nacucky v kostce, netradiční divadelní představení historie Divadla na cucky.
19.00 – 22.00 otevřené divadlo, svařák, tajemná zákoutí, bílá barva a black out poetry

Divadlo Tramtarie
www.divadlotramtarie.cz
16.00 – Terezka a kouzelné autíčko / pohádka
Malé Terezce se stane hrozná věc! Ztratí se na školkovém výletě. A co hůř, spolu se svojí největší nekamarádkou Emou. Ale co teď? Jak se dostanou včas do školky, když už je autobus pryč? Ještě že nakonec objeví kouzelné žluté autíčko, které se umí zvětšovat. A tak holky sednou za duhový volant a vyrazí na cestu, během které zažijí nejedno veselé dobrodružství. 
19.00 – 22.00 Noc divadel v Divadle Tramtarie
I letos čeká návštěvníky zábavná interaktivní hra, která účastníky zavede do tradičních i netradičních divadelních prostor, a rovněž jim nabídne možnost zažít atmosféru Tramtarijních inscenací. Diváci tak poplují na loďce ze Starce a moře, ocitnou se v Továrně robotů z R.U.R., nebo budou muset vypít drink v tajemném osudovém baru z inscenace Druhý život Veroniky. Cílem hry je jako tradičně objevit tajemné předměty a díky nim vyluštit zašifrovanou tajenku.

Konvikt – Umělecké centrum Univerzity Palackého
18.00 – Vernisáž výstavy spolku Studium Artium
18:30 – 22.00 – zákulisí rozhlasu, filmu a divadla (sborový sál, filmový sál, zákulisí divadelního sálu K3)
Nebuďte pouhými diváky, vyzkoušejte si něco rozhlasového, filmového a divadelního a mezitím poseďte v divadelním sále K3 a užívejte večera. Divadelní sál K3 jako prostor pro sdílení, odpočinek a občerstvení (Koncert kapely Nabalkoně Orchestra, ukázky z filmové tvorby Absent 90´s a ukázky z divadelní tvorby DS Nabalkoně)

Divadlo hudby – Muzeum umění Olomouc 
19.00 – 22.00 Improshow a koncert 
Olivy v noci / Blue Apple Duo 
V divadelní laboratoři plné improvizace rozjedou Olivy vlnu objevování, výbuchů a experimentů. Divadelně-improvizační show, kterou máte možnost ovlivnit svými nápady, proběhne tentokráte ve zcela netradičním pojetí dlouhých scének. Na jevišti se s nimi bude střídat dvojice hudebníků z kapely Blue Apple, která se setkává v novém a mimořádném hudebním projektu. Jeho cílem je přinést neopakovatelný zážitek z volné improvizace. Hudební projev bude vycházet z aktuální atmosféry v sále. Sami se tak můžete stát součástí inspirace. Přijít můžete volně kdykoliv v průběhu večera.