AKTUALITA | 13. 11. 2019 V předvečer třicátého výročí sametové revoluce oslaví divadla svůj největší svátek – Noc divadel, letos s podtitulem Divadlo a svoboda. Tradičně se připojují i olomoucká divadla a Muzeum umění. Podívejte se, co vše vám o víkendu nabídnou.

AKTUALITA | 13. 11. 2019

Bohatý program olomoucké Noci divadel je rozprostřený do tří dnů a startuje tak již v pátek 15. listopadu, kdy Muzeum umění Olomouc uvede v prostorách sálu Mozarteum představení Nezapomeňme.

„Jedná se o jedinečnou divadelní improvizaci inspirovanou autentickými příběhy pamětníků z Olomouce a blízkého okolí, jejichž životy zasáhly dějinné okamžiky dvacátého století. Na tomto originálním formátu spolupracujeme se souborem Olivy a organizací Post Bellum – Pamět národa Střední Morava,“ sdělil dramaturg Petr Dvořák.

Sobotní a nedělní program Muzea umění ocení i rodiče s dětmi, a to i s těmi nejmenšími. Svět je kulatý, svět se točí. Pojďte se točit taky! To je moto sobotního představení pražského studia Damúza – Já. ty a to. Abstraktní pojednání o kulatosti světa je určeno pro batolata od 10 měsíců do 3 let a v prostorách Mozartea se odehraje hned dvakrát – v 9.30 a v 11.00.

V neděli pak Muzeum umění přivítá slovenské hosty s představením Aero. To bude o vztahu k létání, k pohybu ve vzduchu.  Děti čeká vzdušná laboratoř. Kdo bude mít chuť uletět si, tak by měl v 16 hodin zamířit do Arcidiecézního muzea.

Kromě divadelních představení a besed mohou návštěvníci Noci divadel zhlédnout také výstavy dobových fotografií, a to v Muzeu moderního umění a ve foyer Moravského divadla.

Diváci se během Noci divadel mohou zapojit do soutěže o vstupenky. Stačí posbírat na kartičku razítka z jednotlivých olomouckých divadel a tu pak odevzdat na jednom ze sběrných míst. Výherci budou vylosováni v pondělí 19. listopadu v dopoledním vysílání Českého rozhlasu Olomouc.

Česká Noc divadel je součástí mezinárodního projektu European Theatre Night, který v roce 2008 odstartovala chorvatská Noc Kazališta. Myšlenka společného divadelního svátku se postupně rozšířila do více jak desítky evropských zemí. Počtem zapojených divadel i návštěvností je česká Noc divadel, která existuje od roku 2013, největším projektem v rámci European Theatre Night.