AKTUALITA | 2. 7. 2014
Díla Filly, Toyen, Špály, Kubišty, Myslbeka, Gutfreunda, Sýkory a dalších věhlasných umělců ze sbírek Muzea umění Olomouc si nyní můžete detailně prohlédnout a prostudovat v obývacím pokoji. Muzeum totiž zveřejnilo fotografie exponátů v nejlepší kvalitě Google Art Projektu, který po celém světě digitalizuje sbírky umění pro kohokoli, kdo má zájem a připojení. Olomoucké muzeum současně uživatelům internetu umožňuje projít se stálou expozici Století relativity v Muzeu moderního umění pomocí aplikace Street View.
Do Google Art Projektu se k 1. červenci nově připojilo devět českých a moravských kulturních institucí, které zpřístupnilo téměř 500 uměleckých děl. Kromě Muzea umění Olomouc do celosvětové on-line sbírky poskytlo své exponáty Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze, Židovské muzeum v Praze, Egon Schiele Art Centrum, Muzeum Tomáše Garrigua Masaryka, Knihovna Václava Havla, Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97, Muzeum východních Čech v Hradci Králové a Moravská galerie v Brně.
„Spolupráce s více než 500 galeriemi, muzei a dalšími kulturními institucemi po celém světě nám umožnila zpřístupnit různé sbírky od více než šesti tisíc umělců, které jsou dostupné on-line v té nejlepší kvalitě,“ uvedl projektový manažer Kulturního institutu Google Dennis Dizon. Uživatelé internetu podle něj mohou na stránkách projektu detailně studovat a vzájemně porovnávat vybraná díla. Navíc ve velice vysokém rozlišení, které umožňuje studovat díla až na úrovni tahu štětce nebo patiny.
Muzeum umění Olomouc dosud touto formou zpřístupnilo bezmála čtyři desítky exponátů, například obrazy Emila Filly, Bohumila Kubišty nebo Toyen, sochy Josefa Václava Myslbeka a Otto Gutfreunda, ale taky slavné houpací lehátko od bratří Thonetů. „Google Art Projekt sledujeme s velkým zájem a obdivem již od jeho vzniku. O to větší je pro nás pocta, že jsme k tomuto projektu byli přizváni. Spravujeme zhruba 180 tisíc sbírkových předmětů, což nás řadí mezi nejvýznamnější instituce u nás, a domníváme se proto, že máme co nabídnout a že naše unikáty internetové uživatele diváky potěší a zároveň je nalákají k návštěvě muzea,“ zdůraznil ředitel muzea Michal Soukup.
Olomoucké muzeum navíc zpřístupnilo virtuální prohlídku jedné ze stálých expozic prostřednictvím aplikace Street View, která je součástí map Google. Kdekoliv na světě se tak lze virtuálně procházet výstavou Století relativity v Muzeu moderního umění, která představuje to nejlepší z bohatých sbírek umění 20. století.
Prezentaci Muzea umění Olomouc na Google Art Projektu najdete ZDE.
Stálou expozici Století relativity na Street View si projděte TADY.