AKTUALITA | 10. 4. 2018 Letošní divadelní sezona pomalu vrcholí a Divadlo hudby si pro své návštěvníky připravilo pořádné překvapení. Poprvé totiž přivede do Olomouce Národní divadlo moravskoslezské, a to už v sobotu 14. dubna.

AKTUALITA | 10. 4. 2018

Letošní divadelní sezona pomalu vrcholí a Divadlo hudby si pro své návštěvníky připravilo pořádné překvapení. Poprvé totiž přivede do Olomouce Národní divadlo moravskoslezské (NDM), a to už v sobotu 14. dubna. Inscenace Obyčejný život neboli Tělo a bitevní pole tak završí dramaturgické zaměření jarní části sezony, sledující jednotlivce vystaveného rostoucí komplikovaností světa kolem nás. 

Jako první v České republice inscenovalo NDM hru Obyčejný život současného dánského autora Christiana Lollikeho. Lollike se ve svých hrách zabývá morálními i politickými problémy současného západního světa ať už na příkladech manipulativnosti médií, náboženství, migrační krize, terorismu, ekologie či popkultury. I přes uvedená témata je v jeho tvorbě obsažen i typický severský humor vyznačující se absurditou i sebeironií, humor černý s lehkou příměsí deprese. 

Hra Obyčejný život s podtitulem neboli Tělo a bitevní pole nemá klasickou dramatickou stavbu a dalo by se říci, že je esencí autorovy tvorby. Jedná se o hru záměrně nastolující různé modelové situace a přitom vytvářející prostor k divácké polemice. Moderní člověk přeci musí být individualita, aby se dokázal prosadit, ale souvisí individualita ještě s vlastními názory? Je důležitější naše vlastní existence, nebo její obraz důsledně budovaný pro naše okolí?

Obyčejný život z různých úhlů zkoumá existenční krizi způsobenou srovnáváním života s fikční realitou kolem nás a umocněnou střetem bezstarostné popkultury s nejpalčivějšími problémy dnešní společnosti. 

Hlavní ostravská profesionální scéna předznamenává tímto titulem a související programovou linií vznik vlastní komorní scény a dává prostor mladým tvůrcům a dramaturgické otevřenosti. Inscenační tým pojal text na jevišti hravým a nápaditým způsobem jako „expozici člověka 21. století“. Obyčejný život je pro herce souboru NDM Jiřího Sedláčka, Petru Lorencovou a Davida Janoška výraznou příležitostí, při které mohou uplatnit nejen nadání pro činoherní souhru, ale i fyzičnost hereckého projevu. 

Lehká Zem okouzlí diváky už ve středu

Obyčejný život neboli Tělo a bitevní pole není jediným představením, které divákům tento týden Divadlo hudby nabídne. Už ve středu se mohou těšit na pohybovou performance Lehká Zem

Trojice fyzických performerů a tanečníků Viktor Černický, Tomáš Janypka a Jazmína Piktorová se v Lehké Zemi věnuje také základním existenčním otázkám, jakými jsou hledání životní jistoty, neustálá touha po lidském kontaktu a neodbytná přítomnost smrti. Lehká Zem je tělesnou reflexí tří charakterů, které se žádostivě vrhají do rytmického pátrání po hranicích mezi bytím a nebytím. 

Viktor Černický, Tomáš Janypka a Jazmína Piktorová jsou autoři-choreografové a performeři, jejichž tvorba spočívá v hledání vlastního tělesného výrazu na poli fyzického divadla, současné klauniády, tance a cirkusu. S jejich tvorbou jste se již v Olomouci mohli setkat, konkrétně se sólovými představeními Parolapolea (Viktor Černický), monOchromy (Tomáš Janypka) a Na jazyku vlas (Jazmína Piktorová). V autorských sólových pracích kladli důraz na intimitu setkání s diváky, silnou fyzickou přítomnost performera a hledání autentického jazyka ve vztahu k lidské vůli a identitě. Druhé dva jmenované jste mohli vidět při premiéře inscenace Pierra Nadauda La part des choses v září 2017 v Divadle hudby.