AKTUALITA | 29. 6. 2016 Čtyři díla českých autorů zapůjčilo ze svých sbírek Muzeum umění na výstavu Facing the Future (Tváří v tvář budoucnosti) do Bruselu. Od konce minulého týdne jsou v Palais des Beaux-Arts zastoupeni i Zdeněk Sýkora, Aleš Veselý, Hugo Demartini a Václav Dobeš.

AKTUALITA | 29. 6. 2016

Čtyři díla českých autorů zapůjčilo ze svých sbírek Muzeum umění na výstavu Facing the Future (Tváří v tvář budoucnosti) do Bruselu. Od konce minulého týdne jsou v Palais des Beaux-Arts zastoupeni i Zdeněk Sýkora, Aleš Veselý, Hugo Demartini a Václav Dobeš.

Jedná se o průřezovou výstavu uměleckých proudů z období od roku 1945 do roku 1989. „Je to tedy stejný časový úsek, který zajímá i naše muzeum v souvislosti s projektem Středoevropského fóra,“ uvedla kurátorka Gina Renotière. Podle ní jsou na výstavě zastoupeni nevýznamnější autoři.

K výstavě vyšel i obsáhlý katalog. „Bohužel ne všechna díla z katalogu lze nalézt ve výstavní síni,“ poznamenala Renotière. Nicméně čeští autoři jsou vystaveni společně s takovými velikány, jako jsou Pablo Picasso, Ossip Zadkine, Alfred Lenica, Gerhard Richter nebo Fernand Léger.

Bruselskou instalaci zakončují fotografie a mezi nimi jsou podle postřehu Renotière silně zastoupeny snímky z Pražského jara v roce 1968.

Výstava Facing the Future shrnující evropské poválečné umění se z Bruselu přemístí v říjnu do německého Karlsruhe a od března příštího roku bude k vidění v Moskvě.