AKTUALITA | 17. 9. 2015 Zásadní změny čekají v následujících měsících budovu olomouckého Muzea umění.

AKTUALITA | 17. 9. 2015

Zásadní změny čekají v následujících měsících budovu olomouckého Muzea umění. Po několikaletém úsilí se totiž podařilo zajistit z Ministerstva kultury finanční prostředky na generální opravu střechy a fasády. Stavební práce se dotknou celého objektu a projeví se tak i v provozu muzea. Už v úterý 22. září se například veřejnosti uzavře stálá expozice Století relativity.

O rekonstrukci fasádního a střešního pláště budovy usilovalo vedení muzea již od 90. let. „Když muzeum vznikalo, soustředili jsme se především na výstavní sály a zázemí instituce. Vnější plášť jsme nechávali na závěr. Jenže pak jsme se věnovali stavbě Arcidiecézního muzea a navíc se objevila možnost spojit dokončení rekonstrukce s novostavbou Středoevropského fóra a do tohoto projektu jsme vložili veškeré naše úsilí. Poté co naše žádost o evropskou dotaci neuspěla, absolvovali jsme řadu jednání na ministerstvu, abychom získali alespoň finanční prostředky na finální úpravy stávajícího objektu,“ shrnul ředitel Michal Soukup. 

Rekonstrukce bude probíhat již od října a postupně se dotkne všech výstavních sálů a dalších interiérů. V létě příštího roku pak vyvrcholí opravou fasády. Přestože samotné stavební práce začnou v říjnu, už od úterý 22. září muzeum musí uzavřít stálou expozici Století relativity. „Budeme zde opravovat okna, ale než k tomu dojde, musíme samozřejmě přestěhovat exponáty do depozitářů,“ vysvětlil Soukup s tím, že expozice se znovu otevře v červnu příštího roku.

Opravy se již projevily uzavřením Besedního sálu, který bude až do června příštího roku sloužit jako zázemí pro stavební firmu. Od poloviny prosince do konce ledna příštího roku pak bude omezený provoz Divadla hudby a v příštím roce se úpravy dotknou i výstavních sálů Trojlodí, Salon a Kabinet nebo kavárny Café 87. „Největší radost máme ze změny, která bude pro kolemjdoucí viditelná na první pohled, tedy z opravy fasády, která zahrnuje i výměnu všech výkladců v přízemí a návrat k původní barevnosti objektu, tedy k barvě mramorové drti,“ přiznal ředitel a ubezpečil, že dopad na výstavní plán a program kulturních akcí bude minimální.

Opravenou budovu chce muzeum veřejnosti představit 27. října 2016, při příležitosti 100. výročí původní rekonstrukce objektu, kterou v roce 1916 navrhl architekt Jaroslav Kovář. „Tím ale naše plány nekončí. Stále nás čeká například rekonstrukce bývalého kina Central, kterou bychom, pokud vše dobře půjde, chtěli dokončit v roce 2018, nebo úpravy v Divadle hudby. A samozřejmě vyvrcholením našich snah by byla realizace Středoevropského fóra Olomouc. To ale záleží na evropských dotacích,“ uzavřel Soukup.