AKTUALITA | 17. 4. 2019 Jako představitelé odborné veřejnosti cítíme potřebu připojit se k vyjádřením podpory a sounáležitosti s obyvateli Paříže a celé Francie, jejichž katedrálu Notre-Dame poničil požár.

AKTUALITA | 17. 4. 2019

Jako představitelé odborné veřejnosti cítíme potřebu připojit se k vyjádřením podpory a sounáležitosti s obyvateli Paříže a celé Francie, jejichž katedrálu Notre-Dame poničil požár. Naše sounáležitost s francouzskými kolegy je o to větší, že spravujeme výtvarné poklady starého umění v Arcidiecézním muzeu v Olomouci a v Arcibiskupském zámku v Kroměříži. 

Pařížská katedrála Notre-Dame stála na samotném počátku vzniku gotického slohu, který se vzápětí rozšířil do všech zemí Evropy a zanechal památky, jež se dnes řadí k nejkrásnějším uměleckým pokladům křesťanské civilizace. Tento klenot evropského gotického umění překonal v průběhu své existence řadu ničivých událostí – ikonoklasmus hugenotů v 16. století, drancování během francouzské revoluce v 18. století, či německou okupaci Paříže v letech 1940-1944. 

Věříme, že i požár vypuknuvší v pondělí 15. dubna katedrála překoná a bude obnovena v původní kráse, aby ji mohli opět obdivovat návštěvníci z celého světa. Proto se připojujeme k celostátním sbírkám na obnovu katedrály Notre-Dame i vzácných duchovních předmětů.

pracovníci Muzea umění Olomouc

 

Sbírka na obnovu duchovních předmětů
Česká biskupská konference:
Číslo konta: 5304779730
Číslo banky: 2700
Variabilní symbol: 910770
Dary jsou odečitatelné od základu daně z příjmu a dárcům bude na vyžádání vystaveno potvrzení (ekonomicke@cirkev.cz)

Sbírka na obnovu hmotné památky
Národní technické muzeum za podpory Ministerstva kultury ČR, České filharmonie, Magistrátu hl. m. Prahy a Univerzity Karlovy
Číslo konta: 1159698550207
Číslo banky: 0100

Více najdete v rozhovoru s kardinálem Dominikem Dukou a ministrem kultury Antonínem Staňkem:
https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2789837-notre-dame-je-symbolem-francie-bez-nehoz-si-neumime-predstavit-zapad-rekl-duka