Olomouc | 27. 1. 2016
Novou stálou expozicí oslaví Arcidiecézní muzeum deset let od svého otevření a Muzeum moderního umění letos dokončí rekonstrukci budovy v Denisově ulici. To jsou vedle výstav hlavní plány Muzea umění Olomouc pro rok 2016. Zásadní je podle ředitele Michala Soukupa také definitivní řešení budoucnosti projektu Středoevropského fóra.
Arcidiecézní muzeum Olomouc oslaví v červnu deset let od svého otevření. Při této příležitosti se dočká komplexní obměny jeho stálá expozice, která v 16 výstavních sálech představuje na 300 uměleckých skvostů z 11. až 18. století ze státních a církevních sbírek. „Desetiletý provoz prověřil možnosti prezentace starého umění v historických prostorách i jeho edukační potenciál. Zkušenosti zúročíme v obměněné expozici. Zaměříme se na větší tematickou provázanost jednotlivých částí, zvýšení atraktivity instalace a jejího obsahu,“ nastínil plány ředitel Soukup. V expozici, která bude slavnostně otevřená 2. června, se objeví i dosud nevystavené exponáty.
Muzeu umění se podařilo prostřednictvím olomouckého arcibiskupství navázat spolupráci s věhlasným Metropolitním muzeem v New Yorku. Na oslavu výročí otevření Arcidiecézního muzea se díky tomu objeví klenot z tamních sbírek. „V těchto dnech dokončujeme jednání s americkou stranou. Máme zájem o dílo světoznámého španělského manýristy El Greca,“ uvedl zástupce ředitele Ondřej Zatloukal.
Obměněnou stálou expozici doplní nový knižní průvodce muzeem a rozšířená bude i nabídka edukačních pomůcek. „Vedle dětského průvodce a kolekce výpravných samoobslužných listů plánujeme vytvoření interaktivní zóny přímo v expozici,“ dodal Zatloukal.
Stavební úpravy a instalace si však podle Soukupa vyžádají omezení provozu pro veřejnost. Od 8. března do 1. června bude expozice uzavřená. „Věříme ale, že nové pojetí návštěvníkům dočasné omezení vynahradí,“ doplnil ředitel.
Ještě před otevřením expozice čeká v dubnu zástupce muzea cesta do Bruselu. Oficiálně zde převezmou plaketu potvrzující udělení titulu Evropské dědictví. Arcidiecézní muzeum se na konci loňského roku stalo vůbec prvním držitelem tohoto prestižního označení. Experti z Evropské komise ocenili jeho jedinečnost, spočívající v rozsahu výstavních prostor, bohatství sbírek, i záměru prezentovat příběhy, které vypovídají o společně sdílených dějinách. „Jsme na tento titul pyšní a věříme, že k nám přivede nové návštěvníky. Současně to ale vnímáme jako závazek. Ještě více musíme dbát na kvalitu výstavních projektů i doprovodných aktivit, tedy edukačních programů a kulturních akcí,“ uvedl Soukup.
Zásadní změnou letos projde i budova Muzea moderního umění. Až do října bude postupně probíhat generální oprava střechy a fasády. Stavební práce již nyní částečně omezují provoz muzea. Uzavřená je například až do konce června stálá expozice Století relativity. Hlavní práce, tedy rekonstrukce fasády, se uskuteční v letních měsících. „Z této změny máme největší radost, protože po třiceti letech provozu se budova konečně dočká důstojné podoby. Oprava přitom zahrnuje i výměnu všech výkladců v přízemí a návrat k původní, jemně okrové barvě barevnosti objektu,“ dodal Soukup. Opravenou budovu chce muzeum veřejnosti představit 27. října, při příležitosti 100. výročí původní rekonstrukce objektu, kterou v roce 1916 navrhl architekt Jaroslav Kovář starší.
Jak ředitel zdůraznil, fasádou investiční plány muzea nekončí. „Stále nás čeká například rekonstrukce bývalého kina Central. Pokud vše dobře půjde, chtěli bychom ji dokončit v roce 2018. A samozřejmě vyvrcholením našich snah by byla realizace Středoevropského fóra Olomouc,“ připomněl Soukup ambiciózní projekt, který počítá se stavbou nového objektu v proluce v sousedství stávající budovy muzea. Stavba měla být hrazena z Integrovaného operačního programu, ale žádost v roce 2011 neuspěla pro údajné nesplnění podmínek přijatelnosti.
Realizaci, která má stát zhruba 350 milionů korun, chce ředitel muzea definitivně vyřešit v letošním roce. „Zůstávají dvě možnosti financování – z evropských dotací, nebo ze státního rozpočtu. U evropských dotací je však stanovený limit zhruba 140 milionů korun na jeden projekt a tento limit je bohužel nedostatečný. Pak se jeví jako poslední možnost státní rozpočet. A já se chci letos pokusit s ministerstvem kultury najít definitivní řešení této situace,“ řekl Soukup. Nová budova je přitom podle něj nutností. „Především proto, že objekt už dlouhodobě kapacitně nedostačuje našim aktivitám a ani návštěvnický servis nesplňuje parametry evropského standardu,“ uzavřel ředitel Muzea umění Olomouc.