AKTUALITA | 25. 2. 2020 Přiblížit francouzskou kulturu olomouckému publiku – to je cíl festivalu Bonjour Olomouc a letos mu s tím pomůže i Muzeum umění, které se stalo jeho spolupořadatelem. Díky tomu se můžete těšit na divadla, workshop i talk show s nádechem sladké Francie.
Bonjour Olomouc
je festival francouzské kultury pořádaný Francouzským centrem UPKatedrou romanistiky FF UP v Olomouci a Muzeem umění ve spolupráci s různorodými partnery, který umožňuje všem frankofilům, příznivcům francouzštiny a milovníkům francouzského kulturního bohatství nasát něco z francouzské atmosféry přímo v hanácké metropoli.
Druhý ročník festivalu se uskuteční 2. – 13. března 2020.

Záštitu nad festivalem převzali rektor Univerzity Palackého Jaroslav Miller, předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu Pavel Fischer a velvyslanec Francouzské republiky v Praze J. E. p. Roland Galharague.

AKTUALITA | 25. 2. 2020

Hlavním cílem festivalu Bonjour Olomouc je přiblížit francouzskou kulturu olomouckému publiku. Letos mu s tím pomůže i Muzeum umění, které se stalo jeho oficiálním spolupořadatelem. Díky tomu se mohou naši návštěvníci těšit na talk show s Jean-Gaspardem Páleníčkemdivadlo z Pařížeworkshop fyzického divadla s Pierrem Nadaudem.

„Spojili jsme se s Francouzským centrem Univerzity Palackého a nabízíme pestrý program, který má rovněž silnou divadelní linku, z čehož mám obzvláště radost. Organizačně jsme se podíleli už na loňském prvním ročníku a letos jsme již plnohodnotnými partnery a spolupořadateli festivalu,“ říká dramaturg Muzea umění Petr Dvořák.

V Mozarteu Arcidiecézního muzea se uskuteční v pondělí 2. března rovnou slavnostní zahájení festivalu, které bude doprovázet talk show Davida Hrbka s česko-francouzským básníkem, spisovatelem, překladatelem a kurátorem Jeanem-Gaspardem Páleníčkem.

„Festival Bonjour Olomouc podporujeme proto, že o kontaktech kultur České republiky a Francie existuje mnoho dokladů a taková blízkost souvisí i s evropským směřováním Muzea umění Olomouc,“ vysvětluje zapojení muzea do festivalu Petr Dvořák.

Propojení Olomouce s Francií pak podtrhne představení pařížského divadla Charles Péguy le visionnaire s Bertrandem Constantem v ústřední roli. „To uvedeme v Mozarteu ve čtvrtek 12. března. Přijít mohou i ti diváci, kteří neovládají francouzštinu, připravené budou totiž české titulky,“ dodává Dvořák s tím, že o den později bude na Konviktu další divadelní představení, tentokrát se Sašou Rašilovem a Lucií Trmíkovou, už plně v češtině.

Více o programu festivalu Bonjour Olomouc 2020 ZDE.