AKTUALITA | 18. 6. 2019
Dělí je více než tři sta padesát let a přesto se doplňují, jako by k sobě patřily – díla legendy české výtvarné scény Václava Ciglera a architekta Michala Motyčky obohacují v Arcidiecézním muzeu Olomouc a v zámeckém areálu v Kroměříži výstavu mapující život a dílo otce moravského baroka, biskupa Karla z Lichtensteinu-Castelcorna. Završením tohoto propojení je výstava kreseb Václava Ciglera v olomouckém Muzeu moderního umění, která měla skončit v červnu. Vedení muzea se však rozhodlo umožnit návštěvníkům vychutnat si tuto neopakovatelnou symbiózu po celé léto až do 29. září, kdy všechny tyto výstavní projekty skončí.
Ciglerovy kresby momentálně zdobí Trojlodí Muzea moderního umění a umožňují nahlédnout do nitra dnes devadesátiletého, ale stále činného umělce. S jeho díly, tentokrát sklářskými objekty, se setkají i návštěvníci Arcidiecézního muzea v Olomouci či kroměřížského arcibiskupského zámku a Květné zahrady. Právě umělecké intervence Světlem (Olomouc) a Zvnějšnění (Kroměříž) svou prací se světlem, prostorem a nejrůznějšími odrazy a odlesky nepřímo navazují na výstavu věnovanou otci moravského baroka, sběrateli a velkému příznivci umění, Karlu z Lichtensteinu-Castelcorna, který bývá znázorňován také jako kámen světla (německy je světlo Licht a kámen Stein).
„Návštěvníci měli původně pouhých deset dní na to, aby viděli obě výstavy – Václav Cigler | Kresby a Za chrám, město a vlast – a obě umělecké intervence. Výstava Ciglerových kreseb měla totiž skončit už v neděli 23. června. Proto se vedení muzea rozhodlo ji prodloužit. Je to zároveň tip na prázdninový výlet, protože díky těmto výstavním projektům mohou lidé navštívit po celé léto všechny tři části Muzea umění Olomouc – Muzeum moderního umění, Arcidiecézní muzeum v Olomouci a Arcidiecézní muzeum na zámku v Kroměříži,“ říká tiskový mluvčí muzea Tomáš Kasal.