AKTUALITA: 10 07 2023
K létu kromě koupání patří také výlety a návštěvy památek a muzeí a také v MUO vycházíme návštěvníkům vstříc a přes prázdniny jim nabídneme několik zajímavých komentovaných prohlídek, tu první hned tuto středu!
S Hermitem zpět do devadesátek
První komentovaná prohlídka letošního léta připadá na středu 12. července, kdy vás od 16:30 provede výstavou Flashback: Hermit 1992 – 1999 její kurátor Jakub Frank. Společně se časem vrátíte do 90. let a navštívíte jedinečná mezinárodní sympózia odehrávající se v barokním klášteře v Plasích. Druhá komentovaná prohlídka této výstavy pak připadá na úterý 29. srpna.
Na kole za olomouckými sochami
V úterý 18. července se zaměříme na olomoucké sochy a jejich modely ve sbírkách MUO. Nejprve vás Michal Soukup kurátor výstavy Objem duše seznámí s vybranými díly ve výstavě a potom s Janem Jeništou vydáte na kole poznat zrealizované sochy v olomouckém veřejném prostoru.
Návrat svaté Pavlíny
V létě také nezapomene na 400. výročí přítomnosti sv. Pavlíny v Olomouci. V rámci oslav se na léto po 237 letech vrátily původní barokní relikviáře z olomoucké katedrály sv. Václava zpět do kostela Panny Marie Sněžné. Oltář svaté Pavlíny je tak téměř po čtvrt tisíciletí opět v celku. S ním i s historiií relikviáře a samotné sv. Pavlíny vás 25. července a 15. srpna seznámí páter Miroslav Herold a naše kurátorka Helena Zápalková.
XY 2023 s Johannou Tinzl
Závěr července propojí MUO s Galerií XY a přinese do prostor Muzea moderního umění projekt rakouské vizuální umělkyně Johanny Tinzl reflektující život Helgy Pollak-Kinsky. S projektem i dalšími výstavami zaměřenými na současné umělce spojené s Vídní vás ve čtvrtek 27. července seznámí vedoucí našeho oddělení SEFO Barbora Kundračíková.
Tibet v Olomouci
Na sklonku prázdnin se pak společně se spoluautorkou výstavy Mandaly ve větru Gabrielou Elbelovou vydáme za buddhistickým uměním Tibetu, Číny a Mongolska. V Arcidiecézním muzeu vás seznámíme s unikátní sbírkou Národního muzea – Náprstkova muzea věnovanou právě tibetskému buddhismu.