AKTUALITA | 4. 9. 2020 Spolupráce Muzea umění a Ekologických dnů Olomouc pokračuje také letos. V pondělí díky ní začíná v centru Sluňákov výstava grafičky Lenky Falušiové Útočiště / Sanctuary.

AKTUALITA | 4. 9. 2020

Výstava Lenka Falušiová Útočiště / Sanctuary potrvá
od 7. září do 25. října.
Více ZDE 

Ekologické dny Olomouc a Muzeum umění už k sobě prostě patří a letošní ročník to opět potvrzuje. Například v pondělí 7. září společně zahájí v Domě přírody Litovelského Pomoraví v centru Sluňákov výstavu – Lenka Falušiová Útočiště / Sanctuary

Návštěvníci se mohou těšit na díla kreslířky a grafičky Lenky Falušiové inspirované přírodou a jejími rodnými Jeseníky. „Lesní scenérie je plná struktur, napětí řádu a chaosu – taková je pro mne inspirace krajinou, z níž pocházím, Jeseníky. Je to krajina melancholická, tajemná a tichá. Viditelné vzniká projevem neviditelného, neproniknutelný les je plný přítmí, v němž se detaily větví, vynořují ze tmy ke světlu. Vnitřní chaos, který lesní porosty evokují, jsem jako řád začala vnímat teprve díky častým toulkám v nich, jejich pozorování. Téměř jako bych si osvojovala jakési vnitřní vidění, získala tajný klíč k pochopení. Tvar hmoty je pro mne otiskem paměti a pocitu, který je s ní spojen. V samotě krajiny se učím vidět ostře do dálky, souznít s tepem přírody a dýchat v jejím rytmu. Čím více času se věnuji těmto lesním motivům, tím více do nich také proniká bytnost místa a času. Fascinuje mne napětí mezi geniem loci a imagem loci. Jejich svorník nalézám ve věci, v kameni, stromu, v každém živém organismu. Je nezbytné vnímat jejich prostor existence. Naladit se na sílu ticha, na potřebný vnitřní klid. V takové chvíli mám pocit, že se vše propojuje a že jsem součástí celku,“ říká sama autorka.

Lenka Falušiová se narodila ve Vrbně pod Pradědem. Vystudovala Akademii výtvarných umění v Praze, ateliér grafiky I. u prof. Jiřího Lindovského a doc. Dalibora Smutného. Je osobitá především svými grafikami, ačkoli se na stejné úrovni věnuje kresbě, fotce nebo akvarelu. Skrze všechna vyjmenovaná média se obrací k lesům, kde se zajímá o jejich vnitřní charakter. V roce 2015 vyhrála hlavní cenu ve studentské kategorii v soutěži Grafika roku v Clam-Gallasově paláci v Praze. Od roku 2015 je také členkou sdružení českých grafiků Hollar Praha. Má za sebou již řadu samostatných výstav, například výstavu INSCAPE v galerii U Prstenu nebo výstavu (2019) nebo Je-li tma klidná, pohne se jas v galerii K.art.on v Karlin Studios v Praze (2015). Nadále vystavovala např. na In Der Stille ve Švýcarské galerii Go Green Art (2017), Les Bohémes ve Švýcarské galerii L&C Tirelli ve Vevey (2018), Des Böhmerwalds v českém centru v Mnichově (2017), na výstavě Dialogy (S.V.Ú. Mánes) v galerii Kooperativy v Praze nebo na Mini Maxi print v galerii Kuchling v Berlíně (2019). Svými grafikami je zastoupena ve sbírkách Muzea umění Olomouc, Východočeské galerie v Pardubicích, Městské knihovny v Praze a v Galerii Klatovy Klenová.