AKTUALITA | 3. 6. 2016
Cenu za šíření dobrého jména české kultury Artis Bohemiae Amicis obdržel včera v Olomouci od ministra kultury Daniela Hermana světoznámý sochař Ivan Theimer. Její udělení se stalo součástí otevření nové stálé expozice Arcidiecézního muzea a oslav deseti let jeho existence.
„Vaše dílo ukazuje, že i v jednadvacátém století je možné vycházet z těch prastarých moudrých filozofických věcí a ukazovat je současnému člověku tak rozumně, aby ho oslovovaly stejně, jako díla našich předků. Děkuji vám,“ řekl při předání ministr.
Cenu chtěl ministr Herman předat Theimerovi již dříve v Paříži. K jejich setkání ale nedošlo. Ivan Theimer si včera nečekaného ocenění ale vážil dvojnásob, právě proto, že jej dostal v rodném městě, v katedrále svatého Václava. „Ceny jsou spojeny také s tím, kde a od koho je dostanete. Pro mě má úplně jinou symboliku, když se jako emigrant vracím do svého rodného města, tak jsou v ní koncentrovány i vzpomínky,“ svěřil se umělec. Za nejdůležitější v životě považuje Theimer tvorbu a její pochopení a uznání.
Ministr Herman si včera prohlédl nově nainstalovanou stálou expozici Ke slávě a chvále | Tisíc let duchovní kultury na Moravě II. „Jsem nadšený, je to mimořádně krásný celek, ukazuje bohatství duchovní kultury a to na čem spočívá identita naší země a společnosti,“ řekl Daniel Herman. Oslovilo jej i El Grekovo plátno Klanění pastýřů zapůjčené z Metropolitního muzea v New Yorku. „Každému doporučuji návštěvu a ne jednu, já se tady také rád vracím,“ dodal ministr.
Kromě stálé expozice byla včera v Olomouci otevřena i doprovodná výstava Ad maiorem Dei gloriam připomínající 300 let od vysvěcení kostela Panny Marie Sněžné. Barokní kostel, dochovaný v téměř nezměněné podobě, je těsně spjatý s působením jezuitského řádu v Olomouci a zároveň univerzitním kostelem, což z něj v kontextu barokní Olomouce činí mimořádný fenomén.
Ivan Theimer (*1944)
Sochař, malíř, kreslíř, grafik žijící ve Francii a v Toskánsku.
Ještě před svým odchodem z Československa v roce 1968 vytvořil několik sochařských děl, určených pro veřejné prostory. Od roku 1972 začal vystavovat v Londýně, Paříži a Amsterdamu. Vytvořil i tři obelisky pro prezidentský Elysejský palác a na Martových polích v Paříži vznikl podle jeho návrhu Památník Deklarace lidských a občanských práv.
Vystavuje pravidelně v Itálii, Francii, Německu a Švýcarsku a realizuje další rozsáhlá díla ve velkých evropských městech.