AKTUALITA | 6. 9. 2019 Ministr kultury Lubomír Zaorálek dnes oznámil, že jmenuje Ondřeje Zatloukala řádným ředitelem Muzea umění Olomouc.

AKTUALITA | 6. 9. 2019

Ministr kultury Lubomír Zaorálek dnes v Olomouci oznámil, že jmenuje ředitelem Muzea umění Ondřeje Zatloukala. „Myslím si, že v období, které bylo velmi složité, se za ním semkla celá instituce, což je podivuhodné, že v takové těžké době lidé drží pohromadě. Beru to jako jeho manažerský úspěch,“ uvedl ministr Zaorálek s tím, že nový ředitel také zaručuje kontinuitu směřování muzea.

Lubomír Zaorálek dále uvedl, že Michala Soukupa ředitelem nanovo jmenovat nemohl, protože podle právní analýzy bylo jeho odvolání právně bezchybné. „V rámci řešení, které jsem zvolil, se otvírá prostor pro to, aby se pan Soukup stal zástupcem Ondřeje Zatloukala a pokračoval v práci, které si velmi cením,“ doplnil Zaorálek s tím, že se s Michalem Soukupem dohodl na další spolupráci nejen v rámci Muzea umění, ale i na celostátní úrovni.

Ministr se také omluvil za krok svého předchůdce Antonína Staňka, který podal trestní oznámení na Michala Soukupa i jeho předchůdce Pavla Zatloukala. „Je mi velice líto, že se to stalo. Nemohu samozřejmě zasahovat do práce policie nebo justice, ale analyzoval jsem si to a jsem přesvědčený, že žádné trestné činy spáchány nebyly. Tady se stalo něco, co se stát nemělo, a já se snažím to napravit.“

Vedení Muzea umění Zaorálkovy kroky přivítalo. Ondřej Zatloukal poukázal na to, že jméno instituce za poslední půlrok velmi utrpělo. „Cítíme se poškozeni, dehonestováni. Nedovedu si představit, jakým způsobem rehabilitovat to, k čemu tady během půlroku došlo, ale udělám pro to maximum,“ uvedl Zatloukal.

Dosavadní ředitel Michal Soukup trvá na tom, že jeho odvolání nebylo právně v pořádku, ale v rámci odblokování celé situace stáhne žalobu, kterou na svou obranu podal. „Pro mě je prioritou rozvoj muzea a pokračování projektu Středoevropského fóra. Soudy by se vlekly a mohlo by to ohrozit naše plány. To bych prostě nemohl dopustit,“ uvedl Soukup, který také poděkoval zaměstnacům za jejich podporu v uplynulých nelehkých měsících. 

Zmíněný projekt Středoevropského fóra označil ministr Zaorálek za mimořádně významný. „Já vytvořím podmínky pro jeho vznik, ale jeho podobu nechám na Olomoučanech. Myslím, že lidé, kteří se tím zabývají, vědí, co mají dělat,“ dodal Lubomír Zaorálek.

Podle bývalého ředitele Soukupa nyní připadají v úvahu dvě varianty: původní návrh architekta Šépky v proluce u budovy Muzea umění, nebo by bylo možné využít blízký rozsáhlý objekt bývalých Hanáckých kasáren. „O této možnosti víme necelý měsíc, takže je to čerstvá záležitost. Musíme to tedy vyhodnotit,“ dodal Soukup. Kde nakonec Středoevropské fórum bude, by mělo být jasné dokonce října.

Foto: MUO – Markéta Lehečková