AKTUALITA | 14. 8. 2017 Září bude v Divadle hudby měsícem fyzického a alternativního divadla. Odstartuje ho choreografka a tanečnice Mia Habib, která se znovu vrací do Olomouce, tentokrát s inscenací HEAD(S).

AKTUALITA | 14. 8. 2017

Hned na začátku září se v olomouckém Divadle hudby představí choreografka a tanečnice Mia Habib. Přiveze sebou incenaci HEAD(S), kterou 6. a 7. září v 19.30 uvede Divadlo hudby ve spolupráci s Divadlem na cucky. Ve čtvrtek 7. září bude také dopolední představení pro školy a chybět nebude ani beseda s autorkou.

Mia Habib se představí v Olomouci v rámci programu Re:Nordspirace navazujícího na projekt Divadla na cucky Nordspirace, který v minulé sezoně do Olomouce přivezl šestici norských umělců tanečního a fyzického divadla. Sama Mia Habib už v Olomouci také byla, uvedla tady svou inscenaci Mono.

Nadcházející představení HEAD(S) je sólo pro jedno tělo, které se ovšem nechá napadat ostatními, dovoluje divákům se „nebezpečně“ přiblížit a vydává se tak na pospas neznámému davu. „Habib chce převrátit zdánlivě neměnná pravidla pohostinnosti divadla jako veřejného prostoru. Jeviště, tedy její domov, se stane prostorem všech,“ přiblížil představení produkční Divadla hudby Petr Dvořák.

Interaktivní inscenace o dvou částech

Habib chce převrátit zdánlivě neměnná pravidla divadelního prostoru. Dvě odlišné části inscenace odhalují „neviditelné“ hranice a pravidla nejen prostoru samotného, ale také to, jak rychle může tato změna probíhat. Jaká struktura z toho vyplyne a jak bude interpretována, záleží na každém jednotlivci a celkové síle masy, kterou společně tvoří. 

V první části performerka poukazuje na různé prostorové ideologie skrze obrazy a gesta, která známe z médií, populární kultury, davových pohybů, ale i z lidského odporu nebo smutku. Performerka je tak rozhodující silou v prostoru s přítomným obecenstvem, které je v tu chvíli pozorující masou.

„Určujícím principem druhé části je participace publika, které je přizváno, aby prostor, infiltrovalo,“ upřesnil produkční Divadla hudby Petr Dvořák. Divadlo se stane „skutečným“ podle toho, jak se rozhoduje obecenstvo, zatímco si performerka nechává část prostoru pro sebe. Pointa HEAD(S) se vyjeví v momentě kolapsu.

HEAD(S)
Účinkuje: Mia Habib. Light design: Ingeborg Olerud. Zvuk: Jassem Hindi, Lucio Capece, Sergio Merce. Video a masky: Yoav Tal.
Kostýmy: Hamoutal Ziulkowski.