AKTUALITA | 31. 3. 2021 Jaro je už tady, a to se vším všudy, například socha Lupiče na Muzeu moderního umění shodila ochranný oblek proti rozmarům počasí a znovu ručkuje po budově. Zatím každý den ve 12.00.

AKTUALITA | 31. 3. 2021

Jaro je už tady, a to se vším všudy, například socha Lupiče na Muzeu moderního umění shodila ochranný oblek proti rozmarům počasí a znovu ručkuje po budově. Zatím každý den ve 12.00.

„Muzeum umění zůstává kvůli vládním opatřením stále uzavřené, proto jsme se rozhodli provoz sochy Lupiče, která má primárně lákat návštěvníky do muzea, omezit. Lupič bude zatím ručkovat jen jedenkrát denně, a to v poledne. Po znovuotevření muzea se i Lupičova frekvence vrátí opět k normálu,“ říká tiskový mluvčí Muzea umění Tomáš Kasal.

Sochu Lupiče, který se snaží utéct s plastikou Karla Nepraše v batohu, vytvořil výtvarník David Černý speciálně pro Muzeum umění Olomouc v roce 2017. Pachatel ručkuje po římse budovy osm metrů nad zemí, nadává hlasem zpěváka Davida Kollera, protože se nemůže dostat dolů. V provozu je socha jen v turistické sezoně od dubna do konce září, kdy se u ní zastavují desítky turistů a během tří let se stala sama o sobě turistickým cílem.