AKTUALITA | 18. 9. 2015 Už v neděli 20. září končí výstava Victora Vasarelyho v Muzeu moderního umění. Spolu s ní se uzavírá také veřejná sbírka...

AKTUALITA | 18. 9. 2015

Už v neděli 20. září končí výstava Victora Vasarelyho v Muzeu moderního umění. Spolu s ní se uzavírá také veřejná sbírka, kterou vyhlásil Spolek přátel Muzea umění na podporu získání souboru 33 serigrafií zakladatele op-artu. Při příležitosti čtvrteční komentované prohlídky výstavy ředitel muzea Michal Soukup poděkoval všem donátorům a ubezpečil je, že Vasarelyho díla se stanou ozdobou muzejních sbírek.

Na kontě veřejné sbírky, kterou v červnu vyhlásil Spolek přátel Muzea umění, bylo k 17. září zhruba 45 tisíc korun. Největší, dvacetitisícový dar věnovali manželé Burešovi. Zakládající členka spolku Jindřiška Burešová se přiznala k lásce ke geometrii. „Mají k sobě blízko jen tím, že jsou to oba logické obory, ale milovala jsem ji už na Slovanském gymnáziu,“ řekla původní profesí neuroložka. Vasarelyho serigrafie Jindřiška Burešová obdivuje i proto, že podle ní předznamenaly vývoj počítačové grafiky. „Každé jeho dílo ve mně rezonuje,“ dodala donátorka.

Ředitel muzea Michal Soukup na včerejší komentované prohlídce poděkoval Spolku přátel a všem dárcům. „Vážíme si každého příspěvku, i těch nejdrobnějších. Věřím, že si donátoři, až budeme serigrafie vlastnit, jednou vzpomenou, že Vasarely je v Olomouci i díky nim,“ uvedl. Přestože se veřejnou sbírkou nepodařilo získat předpokládaných 300 tisíc korun, Soukup členy Spolku ubezpečil, že muzeum si tuto jedinečnou akviziční příležitost nenechá ujít. „Můžeme být jedinou státní institucí v České republice, která bude vlastnit tak početný soubor Vasarelyho prací a uděláme vše pro to, aby tomu tak bylo,“ podotkl. Veřejnou sbírkou totiž podle něj nekončí fundraisingové aktivity muzea. „Oslovujeme další mecenáše, kteří by mohli přispět vyšší částkou,“ vysvětlil.

Více o sbírce: