AKTUALITA | 6. 6. 2014 Světová jednička mezi nejkrásnějšími, ale málo známými turistickými destinacemi? Podle prestižního světového průvodce Lonely Planet je to Olomouc! A autor komentáře, který nový žebříček v miniprůvodci Tajná Evropa doprovází, upozorňuje, že v Olomouci „musíte vidět Arcidiecézní muzeum“. Tak se nechejte inspirovat...

AKTUALITA | 6. 6. 2014

Světová jednička mezi nejkrásnějšími, ale málo známými turistickými destinacemi? Podle prestižního světového průvodce Lonely Planet je to Olomouc! A autor komentáře, který nový žebříček v miniprůvodci Tajná Evropa doprovází, upozorňuje, že v Olomouci „musíte vidět Arcidiecézní muzeum“. Tak se nechejte inspirovat…

Miniprůvodce Tajná Evropa představuje turistům padesátku míst z různých koutů Evropy. „Olomouc je turistickou obdobou osobité restaurace, která je vaším malým osobním tajemstvím. Hlavní náměstí patří mezi nejvíce okouzlující v zemi, obklopeno historickými budovami a ozdobeno Sloupem Nejsvětější Trojice pod ochranou UNESCO. V ulicích centra jsou roztroušeny překrásné kostely, z nichž mnohé hostily vzrušující historii. Prozkoumejte základy starobylého olomouckého hradu v Arcidiecézním muzeu, které musíte vidět, a poté se vydejte do jedné z mnoha hospůdek či minipivovarů,“ láká největší světový vydavatel průvodců. Už před dvěma lety přitom vydavatelství Lonely Planet ocenilo Olomouc zařazením do žebříčku deseti nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy a vloni pak znovu jako součást doporučené destinace Morava.

„Výslovnou zmínku o Arcidiecézním muzeu v nejvýznamnějším světovém průvodci vnímáme jako významné ocenění. A budeme doufat, že jak městu Olomouc, tak konkrétně našemu muzeu pomůže přilákat další návštěvníky. Možná to bude znít neskromně, ale myslíme si, že Arcidiecézní muzeum se svou stálou expozicí a oceňovaným architektonickým řešením skutečně stojí za návštěvu,“ reagoval na informaci o ocenění Olomouce ředitel Muzea umění Michal Soukup.

Arcidiecézní muzeum Olomouc je muzeum evropského významu a jediné svého druhu v ČR pro duchovní výtvarnou kulturu 12. až 18. století. Sídlí v rekonstruované národní kulturní památce Přemyslovský hrad, v areálu, který je dokladem tisíciletí stavebního vývoje a patří k nejstarším trvale osídleným lokalitám střední Evropy (nálezy kolem r. 4000 př. n. l.). V r. 1306 zde byl zavražděn poslední český král z rodu Přemyslovců Václav III. Stálá expozice Arcidiecézní muzea Olomouc nazvaná Ke slávě a chvále představuje v 16 sálech více než 300 děl od románského slohu po baroko. Pořádá rovněž krátkodobé výstavy zaměřené na staré umění.