AKTUALITA | 5. 6. 2019 Barokní hudba, kostýmy, divadlo, floristická představení i obnovené premiéry oper ze 17. století vám v Kroměříži nabídne mezi 9. a 11.  srpnem festival barokní kultury Hortus Magicus. Lístky na něj jsou už nyní v prodeji na stránkách www.hortusmagicus.cz.

AKTUALITA | 5. 6. 2019

Vrátit se časem až do druhé poloviny 17. století a zažít dobu olomouckého biskupa Karla z Lichtensteinu-Castelcorna na vlastní kůži může každý, kdo mezi 9. a 11.  srpnem zavítá do kroměřížské Květné zahrady na šestý ročník festivalu barokní kultury Hortus Magicus. Těšit se může na barokní hudbu, divadlo, kostýmy, ale i na lázně či čtyřmetrovou „dobovou“ houpačku. Lístky na festival jsou už v prodeji, stačí jen kliknout na www.hortusmagicus.cz.

„Letos budou opět připraveny workshopy floristiky, lekce malby i barokního tance pod vedením profesionálů, pouliční divadlo, vyprávění příběhů, půjčovna kostýmů, oživlé sochy a samozřejmě hudební či divadelní představení odehrávající se v Rotundě, na Kolonádě a ve Velkém skleníku,“ láká návštěvníky pořadatel festivalu Karel Valenta.

Obnovené premiéry

K festivalu Hortus Magicus patří také původní barokní opery a jejich novodobé zpracování. Právě zde naváže přehlídka na výstavu věnovanou osobnosti biskupa Karla z Lichtensteinu-Castelcorna Za chrám, město a vlast. Připomene biskupův bohatý hudební archiv, který se dochoval na zdejším zámku a kde jsou uchovány velmi vzácné opisy skladeb. Právě díky nim mohou ožít velkolepé opery z 18. století v obnovených premiérách. Už ve čtvrtek 8. srpna, v předvečer festivalu, se bude konat koncert v kostele sv. Jana Křtitele a po něm raut ozdobený jedlými květinami za doprovodu barokní Tafelmusik. Vrcholem pátečního programu bude obnovená světová premiéra barokní serenaty Carla Ditterse von Dittersdorf Il tribunale di Giove a podobně sobotní večer vyvrcholí další obnovenou světovou premiérou barokní serenaty P. A. Zianiho L’Elice. Obě skladby uvede Ensemble Damian.

Na sobotní serenatu naváže tradiční barokní ohňostroj. Ten bude tentokrát doprovázen nejen hudbou, ale nově i baletem a instalovanými obřími zrcadly na vodní hladině.

„Velkým hudebním tématem tohoto ročníku pak představuje Pavel Josef Vejvanovský, český barokní skladatel. Jeho kompozice zazní na nedělním koncertě ve Velkém skleníku v interpretaci Czech Ensemble Baroque,“ připomíná Jitka Korpasová z pořadatelského týmu festivalu.

Barokní houpačka, lazebna i program pro děti

Největším lákadlem pro děti bude čtyřmetrová stylová houpačka, kterou řemeslníci vyrobili také podle dobové grafiky. Její křest proběhne v pátek ve 12 hodin. „V plánu máme také spousty edukačních aktivit pro děti, například obří kaleidoskop, vodní hříčky, labyrint nebo střelbu z luku. Nově se v programu představí skupina Toy Machin, která nabídne loutková představení a již tradiční vystoupí Geisslers Hofcomoedianten.,“ vyjmenovává Valenta.