AKTUALITA | 12. 10. 2020  Dnes začínají Dny židovské kultury Olomouc 2020 a jako téměř vše v tomto roce, i tento festival bude zcela netradiční. Jeho program se zčásti ruší a zčásti přesouvá kvůli pandemické situaci do online prostředí.

AKTUALITA | 12. 10. 2020 

O festival Dny židovské kultury nepřijdete ani letos. S ohledem na epidemiologickou situaci v České republice se ale musel přesunout do online světa. Díky tomu vám i v této době může nabídnout zajímavé přednášky či filmové snímky.

„Tento krok nám umožní zachovat velkou část plánovaného programu. Například už dnes vám nabídneme online přednášku Terezie Dubinové Jak napravovat svět. Stačí jen od 17.00 přejít na stránku http://servisff.upol.cz/stream/ či se podívat na záznam na YouTube,“ říká pořadatel festivalu Alexandr Jeništa.

Podobně to bude i se čtvrteční vernisáží Jindřicha Buxbauma: Sedmero požehnání. Ta se sice jako výstava ve Vlastivědném muzeau nekoná, ale můžete místo ní sledovat online rozhovor fotografa Buxbauma s historikem a judaistou Danielem Soukupem o stejnojmenné fotografické knize.

„Do online světa přeneseme také slibované projekce filmů. Hned ve středu to bude rakouský němý film Město bez Židů, který na úvod v souvislostech uvede germanistka Ingeborg Fialová,“ doplňuje Jeništa.

Z pohodlí domova budete si moct vychutnat také dokumentární snímky – StalagsPizza v Osvětimi či Byt v Berlíně.

„Zrušen byl bohužel koncert Mischigas | Dorůžka – Fischmann – Novák Trio či městská hra Olomouc židovská, ale kapela Mischigas pro nás nahrála pozdrav v podobě klezmerové taneční písně Der Heyser Bulgar a pak jednu sólovou skladbu v podání akordeonisty Vojty Drnka,“ vyjmenovává Jeništa.

Více o aktuálním programu Dnů židovské kultury najdete na webu http://www.muo.cz/dzko/