AKTUALITY | 20. 5. 2016 Více než stovka děl českých výtvarníků je od včerejška vystavena v kroměřížské Galerii Orlovna. Na výstavě Memento Tiziani se spolupodílí i Muzeum umění. Mezi autory figurují jména jako Vladimír Kokolia, Tomáš Císařovský, Jaroslav Róna nebo Vladimír Merta.

AKTUALITY | 20. 5. 2016

Více než stovka děl českých výtvarníků je od včerejška vystavena v kroměřížské Galerii Orlovna. Na výstavě Memento Tiziani se spolupodílí i Muzeum umění. Mezi autory figurují jména jako Vladimír Kokolia, Tomáš Císařovský, Jaroslav Róna nebo Vladimír Merta. 

Díla jsou stylově i technicky velmi rozmanitá. „Vedle etablovaných výtvarníků se objevuje i řada mladých nadějných umělců jako,“ uvedl kurátor Aleš Vrtal.

Projekt byl uspořádán k výročí 440 let od úmrtí italského renesančního malíře Tiziana Vecellia. Hlavní myšlenkou celého projektu je připomenout význam Tizianova díla pro evropské umění prostřednictvím parafrází na jeho obraz Apollón a Marsyas, který je celosvětovým unikátem nacházejícím a nyní je z kroměřížského zámku zapůjčen do Metropolitního muzea v New Yorku. 

„Jedná se o největší českou výstavu současného umění na téma tohoto antického námětu,“ doplnil Vrtal.

Hlavní část expozice je instalována v Galerii Orlovna, další „tizianovské“ obrazy a sochy naleznou návštěvníci rovněž v obrazárně Arcibiskupského zámku a část výstavy mohou spatřit i v Rotundě kroměřížské Květné zahrady. 

Výstava Memento Tiziani je přístupná do 15. září a doplňuje ji bohatý doprovodný program v podobě komentovaných prohlídek, koncertů a workshopů.