AKTUALITA | 14. 7. 2017 Výstava Fascinace skutečností | Hyperrealismus v české malbě nabízí svým návštěvníkům mnoho zajímavých děl. Jedním takovým je i unikátní Křížová cesta Adolfa Lachmana. Přijďte se podívat na netradiční pojetí tradičního malířského tématu.

AKTUALITA | 14. 7. 2017

Návštěvníci výstavy Fascinace skutečností | Hyperrealismus v české malbě si mohou poprvé prohlédnout tvorbu většiny významných českých hyperrealistů na jednom místě – v Trojlodí Muzea moderního umění. Jedním z těchto malířů je i Adolf Lachman. Na výstavě jeho práci zastupuje hned šestnáct obrazů.

                                                                       Adolf Lachman (*1977)        Absolvent Výtvarné školy Václava Hollara a Ateliéru klasických malířských technik Akademie výtvarných umění v Praze. Je žákem Zdeňka Berana. V současné době se věnuje počítačové grafice.        

Pozornost návštěvníků nejvíc upoutá Lachmanova Křížová cesta. Čtrnáct obrazů symbolizujících jednotlivá zastavení Ježíše Krista při cestě na Golgotu je vystaveno od roku 2000 vůbec poprvé.

„Vystavuji zde Křížovou cestu a jsem velmi rád, že tomu tak je, protože je vlastně neustále, už od roku 2000, uzavřená v kapli – a takhle se dostane k mnohem více lidem,“ usmívá se Adolf Lachman.

Lachmanova Křížová cesta vznikla už v roce 1998 a svým pojetím je velmi neobvyklá. Divák totiž nemůže vidět, jak podle Lachmana vypadala Kristova tvář.

„Dělal jsem ji při studiích a zvolil jsem si přitom metodu šerosvitné malby, tajemné, a že vlastně Kristovu tvář nikdy neukážu. Všude je tak potlačená nebo není vidět vůbec. Je to taková minimalistická kompozice výseků, anatomických fragmentů těl, částí figur s absencí těch obličejů, protože dnes se mohu jen těžce dovtípit, jak Kristus vypadal. Pracuji s ním proto jako se symbolem,“ vysvětluje své pojetí sám malíř.

Výstavu Fascinace skutečností | Hyperrealismus v české malbě a také Lachmanovu Křížovou cestu si mohou návštěvníci muzea prohlédnout až do 10. září. 

Výstavu Fascinace skutečností navíc doprovází také aplikace pro mobilní telefony s platformou iOS a Android. Ta formou obsáhlé fotogalerie představuje přehlednou databázi hyperrealismu v české malbě.