AKTUALITA | 6. 5. 2016 Experimentální techniky kreslení si vyzkoušely ve čtvrtek děti, které dorazily s dospělým doprovodem do Muzea umění. Čekala je inspirace z výstavy Uhlem, štětcem, skalpelem…

AKTUALITA | 6. 5. 2016

Experimentální techniky kreslení si vyzkoušely ve čtvrtek děti, které dorazily s dospělým doprovodem do Muzea umění. Čekala je inspirace z výstavy Uhlem, štětcem, skalpelem…

„Kreslit se dá skoro úplně vším. Nejtypičtější je tužka nebo pero, kresba tuší, pastely, uhel. Kreslit se ale dá i houbami, trávou, ohněm, drátem, popelem, cihlou nebo rtěnkou,“ tvrdí jeden ze spoluautorů výstavy kurátor Ladislav Daněk. 

Experiment proto připravila pro děti i lektorka Michaela Soukupová v cyklu Co umění umí. „Při výběru technik jsem vycházela z vystavených děl. Po vzoru Vladislava Mirvalda jsme použili kaňkáž, podle Milana Grygara a jeho akustické kresby jsme tvořili káčou, mechanickou skákací žábou nebo míčkem či šrouby,“ popsala Soukupová. Vznikla pak velkoformátová kresba. Olaf Hanel zase děti inspiroval ke kreslení pomocí bublifuku. „Děti byly nadšené, bavilo je to,“ poznamenala lektorka. Tato animace je rovněž určena pro mateřské školy.

Příští workshop ponese název Květy z cizí planety a bude se vztahovat k tvorbě art brut. „Vyrobíme si květinu, která může růst jen na cizí planetě, součástí bude i dramatická etuda,“ naznačila Soukupová. Uskuteční se 2. června a vzhledem k omezené kapacitě je na něj nutná rezervace.