KOMPRO s šéfem olomoucké mordparty se zaměřilo na ukřižování Ježíše Krista

AKTUALITA: 04 07 2023 V závěru května jsme v rámci cyklu KOMPRO přivítali v Arcidiecézním muzeu šéfa olomoucké kriminálky Jana Lisického. Ten pohledem kriminalisty okomentoval vybraná díla například Ukřižovaného – sochu ze začátku 16. století a tady je záznam jeho postřehů.

Pořad KOMPRO probíhá v Muzeu umění Olomouc od loňského září. Jde o zkratku ke KOMentované PROhlídce, která se však liší od klasických „komentovek“ tím, že průvodci jsou lidé, kteří vynikají v jiných oblastech než je výtvarné umění a prismatem své profese komentují vybraná díla ve stálých expozicích Muzea moderního umění a Arcidiecézního muzea. Návštěvníci, tedy ti, kteří mají štěstí, že se na KOMPRO dostanou, protože vzhledem ke kapacitě je počet míst omezen na 20, maximálně 30 židlí, tak mají možnost objevovat výtvarné umění jinak i prostřednictvím otázek, které mohou přímo na místě hostům klást. Ovšem hned od začátku počítali iniciátoři projektu s tím, že každý díl se bude natáčet na tři kamery a s kvalitním zvukem, takže potenciálním dalším divákům bude MUO moci nabídnout možnost „být při tom“ prostřednictvím záznamu. 

„Do začátku léta 2023 proběhla zatím čtyři KOMPRA: s párovým terapeutem Janem Vojtkem, ekonomem Tomášem Sedláčkem, spisovatelkou Biancou Bellovou a velícím důstojníkem krajské kriminálky (tzv. mordparty), plukovníkem Janem Lisickým. Právě s posledně jmenovaným a pak Janem Vojtkem již byly záznamy zveřejněny (ostatní v nejbližší době budou) a můžete si je pustit na našem YT kanále. 

Každý z dosavadních čtyř dílů se liší charakterem – vždy podle typu hosta a jeho profese. A tak zatím nejkontaktnější byly díly první a čtvrtý. A možná právě ten z hostů, který letošní sezónu uzavřel, byl nejmilejším překvapením, protože na něj přicházeli diváci, kteří na rozdíl od předchozích dílů neměli tušení, co mohou očekávat. A dostalo se jim hned na začátku úvodu, který připomínal velmi zdařilý stand-up, když plukovník Lisický řekl: „Z toho, že jsem dvacet let policista, je vám asi celkem jasné, že nejsem z nejbystřejších.“ A byl to nesmírně zajímavý a fundovaný vhled a pohled na vybrané artefakty stálé expozice Arcidiecézního muzea, které pojilo téma ukřižování Ježíše Krista. 

KOMPRO je projektem edukačního oddělení, které se tak snaží oživovat stálé expozice naší instituce a nabízet různorodou škálu přístupů k výkladům umění. Další díly budou pokračovat i v další sezóně. O jednotlivých hostech a termínech budou jejich tvůrci informovat aktuálně na sociálních sítích a webu Muzea umění Olomouc.