AKTUALITA | 5. 7. 2016
Polský fotograf Arek Gola vystavuje v kavárně Arcidiecézního muzea snímky inspirované Jindřichem Štreitem. Jeho Druhá strana cihly je doprovodnou výstavou k Štreitovým (Ne)známým fotografiím.
„Dokumentární fotografie je o čase. Pokud chcete udělat dobrou dokumentární fotografii, musíte tomu věnovat čas, abychom navázali kontakt s lidmi, které chceme fotografovat,“ řekl na vernisáži Štreit.
Golovy snímky vznikaly dva roky, ze 150 jich pro Olomouc nakonec vybral dvacet. „Jsem rodák z Horního Slezska a mluvím gwarou (slezské nářečí, směs polštiny a němčiny – pozn. redakce). Tím pádem to pro mě bylo snazší, zeptat se lidí, které jsem fotil, jak se mají. Přijali mě mezi sebe,“ vysvětlil polský autor. Stále se mezi ně vrací a svůj soubor zvětšuje.
Zdi kavárny pokrývají silně barevné velkoformátové fotografie. Jsou na nich zachyceny prosté až kýčovité domovy z dělnických kolonií v okolí Katovic. „Fotil jsem přeměny a zavírání šachet a hutí. K nim patří i kolonie, které jsem vídal jen zvenku. Až pak mě začalo zajímat, jak to asi vypadá vevnitř, jak ti lidé žijí, proto název Druhá strana cihly,“ uvedl Gola.
Štreit za další podmínky dobré dokumentární fotografie považuje pokoru a empatii. „To jsou vlastnosti, které Arek v sobě má. Lidem se za ty někdy až absurdní interiéry nevysmívá, nijak je neponižuje, respektuje je,“ prohlásil Štreit. Podle Goly jde o šťastné a spokojené lidi.
Golovy fotografie jsou poměrně hodně až syrově barevné. „Není to ale žádná přidaná saturace. Je to tak, jak to má být. Koneckonců s photoshopem to ani neumím,“ přiznal. Snímky budou v kavárně Amadeus k vidění do 19. září.
Arkadiusz Gola (*1972)
Fotit začal v sedmé třídě na základní škole. „Chodil jsem do fotokroužku, kde se na nástěnku fotily prvomájové průvody a komunistické akademie,“ vzpomněl Gola. Tehdy to byly sovětskými fotoaparáty čajka a zenit. Dnes střídá cannon a fuji. Od roku 1991 pracuje jako fotograf v novinách. Dnes jeho snímky najdete v Dzienniku Zachodnim. Jako správný žák opavského Institutu tvůrčí fotografie se cítí být inspirován Jindřichem Štreitem. „Studium v Opavě bylo to nejlepší, co mě potkalo,“ prohlásil. Zatím vydal pět knih, v září mu vyjde další o poslední šachtě v Zagłębiu.