AKTUALITA: 28 03 2023 Loni v lednu ozdobily okna Zbrojnice kresby olomouckého výtvarníka Jaro Vargy. Po více jak roce se autor do Olomouce vrací a už v úterý 28. března vás osobně provede knihovnou a seznámí vás se svým projektem Návrat do Nového světa.

AKTUALITA: 28 03 2023

Loni v lednu ozdobily v rámci Trienále SEFO 2021 okna Zbrojnice kresby olomouckého výtvarníka Jaro Vargy. Po více jak roce se autor do Olomouce vrací a už v úterý 28. března vás osobně provede knihovnou a seznámí vás se svým projektem Návrat do Nového světa.

„Projekt navazuje na Vargovy předchozí realizace, mj. The Yellow Book v Chiquita Room, Tàpies Foundation, Arús Library a Picassově muzeu v Barceloně a In Someone Else’s Skin pro Goethe Institute v Bratislavě. Po koloniální literatuře a Karlu Mayovi se však jeden z výrazných zástupců současného středoevropského umění v Olomouci soustředí na dějiny a působení jezuitského řádu. Návrat do nového světa reflektuje důvěru, kterou ke knihám máme, hodnotu, jíž jim přisuzujeme – jsou pro nás zdrojem „nezvratné“ pravdy. Ta je však konstruována podobně jako každý jiný prvek lidského světa – a právě na proces konstrukce se v tomto případě Varga soustředí. Kde jinde toto téma otevřít, než právě ve velké knihovně Univerzity Palackého,“ říká kurátorka Trienále SEFO 2021 Barbora Kundračíková.