AKTUALITA | 26. 4. 2018 Ve čtvrtek začala jarní Flora Olomouc a svým návštěvníkům nabízí také díla ze sbírek Muzea umění, a to v pavilonu A, kde je výstava Kytice – od barokní kompozice po modernu. Milovníci květin se mohou těšit na kytice přesně podle malovaných předloh.

AKTUALITA | 26. 4. 2018

Ve čtvrtek začala jarní Flora Olomouc a svým návštěvníkům nabízí také díla ze sbírek Muzea umění, a to v pavilonu A, kde je výstava Kytice – od barokní kompozice po modernu. Milovníci květin se mohou těšit na kytice přesně podle malovaných předloh.

Návštěvníci se tak mohou těšit na obraz malíře květinových a ovocných zátiší holandského původu Leopolda StollaZátiší s kyticí květin, hruškou, třešněmi a ptáčkem z roku 1840. Nebo na otce českého kubismu Emila Fillu a jeho obraz Kytice z roku 1908. Ten spadá do počátku Fillovy tvorby a je tedy ještě expresionistický.

Další z velikánů české malby – Václav Špála – je na Floře zastoupen také obrazem Kytice, tentokrát z roku 1934. Patrný je zde Špálův příklon ke kubismu a zřetelná je pro Špálu typická barevnost. Další obraz Kytice z 30. let pochází ze štětce Otakara Kubína (Coubine), přesněji řečeno z jeho novoklasicistního období. Pětici vystavených děl uzavře Bohumír Dvorský a jeho obraz Kytice u okna z padesátých let 20. století. 

Neobvyklou výstavu zátiší s květinami a především vázanými kyticemi podle těchto předloh nabízí Flora svým návštěvníkům až do neděle 29. dubna.